Таран зондом DART сплющив астероїд Діморф

Нове моделювання виявило, що таран астероїда Діморф зондом DART міг повністю змінити форму астероїда, сплющивши її. Дотепер вважалося, що зонд лишив лише кратер на поверхні Діморфа. Але кількість викинутої після тарану речовини підказує, що всі породи, з яких складений астероїд, перемішалися й утворили більш сплющену форму із підвищенням посередині, пишуть астрономи у Nature Astronomy.

Моделювання вигляду Діморфа одразу після тарана. S.D. Raducan

Моделювання вигляду Діморфа одразу після тарана. S.D. Raducan


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що очікували від тарана астероїда?

Попри те, що за тараном Діморфа, що відбувся у вересні 2022 року, стежили й наземні, і космічні телескопи, дотепер про остаточні наслідки зіткнення відомо не все. Спостереження свідчать, що таран змусив Діморфа швидше обертатися навколо його сусіднього астероїда Дідима, а також відомо, що Діморф втратив близько мільйона кілограмів маси.

Утім, як це відбилося на поверхні астероїда зможе дізнатися точно лише майбутня місія Hera, яка летітиме до нього лише цьогоріч. Тому команда астрономів Бернського університету спільно з колегами вирішила змоделювати наслідки тарана, зібравши всі спостереження за Діморфом, що є дотепер.

Світлина Діморфа, яку перед самим тараном зробив DART. NASA / Johns Hopkins APL

Світлина Діморфа, яку перед самим тараном зробив DART. NASA / Johns Hopkins APL

Як оцінювали округлення астероїда?

При моделюванні науковці врахували, що Діморф належить до астероїдів типу «купа щебеню», тобто складається з великої кількості дрібних частинок, які тримає разом гравітація. Таким чином густина астероїда не дуже висока й удар 550-кілограмового зонда на швидкості 6,2 кілометра на секунду міг цілком порушити цілісність Діморфа. Велика кількість знесеного матеріалу не лише позбавила астероїд маси, а й змінила розподіл частинок, з яких складається Діморф.

І як говорить моделювання, із більш кулястої форми ці частинки мали утворити сплющену, що має деяке підвищення посередині. Крім того, матеріал на поверхні Діморфа мав би повністю оновитися, бо коли верхній було скинуто, нижній зміг піднятися з надр вище. Підтвердження результатів цього моделювання майбутнім дослідженням Діморфа допоможе не лише краще зрозуміти наслідки тарана, а й дізнатися більше про склад і еволюцію самого астероїда.

  • Новини також є й про сусідній до Діморфа астероїд Дідим. Як виявили астрономи, саме з його уламків сформувався Діморф. Причому Дідим і дотепер скидає на нього з себе сміття, як-от дрібні камінці.