Астероїд Діморф виявився уламком астероїда Дідим

Астрономи підтвердили, що астероїд Діморф утворений з того ж матеріалу, що і сусідній з ним астероїд Дідим. Виявити це вдалося завдяки спостереженням за Діморфом після його тарана зондом DART. Спостереження показали, що тіла мають спільні спектральні характеристики та належать до силікатних астероїдів. Про це розповіло видання Universe Today, а стаття астрономів доступна на arXiv.

Астероїди за кілька хвилин до зіткнення DART з Діморфом. Дідим нижче, а вище — Діморф. NASA / Johns Hopkins APL

Астероїди за кілька хвилин до зіткнення DART з Діморфом. Дідим нижче, а вище — Діморф. NASA / Johns Hopkins APL

Що шукали астрономи?

26 вересня 2022 року зонд місії DART успішно протаранив 160-метровий астероїд Діморф, що змінило його орбіту та підтвердило ефективність тарана для захисту Землі від астероїдної загрози. Утім, астрономи продовжили спостерігати за Діморфом та Дідимом і після тарану, адже він дав унікальну можливість виявити особливості системи. Зокрема, щоб уточнити походження Діморфа, вчені Массачусетського технологічного інституту провели спостереження за ним за допомогою наземної обсерваторії IRTF.

Як таран допоміг виявити походження Діморфа?

Через кілька місяців після тарана навколо Діморфа лишалася хмара уламків, яка відлетіла через удар. Вона добре відбивала світло, тому і в наземний телескоп вчені змогли отримати спектральну характеристику уламків, тоді як досі Діморф був надто тьмяним для спостережень.

Порівнюючи дані про склад уламків із даними про Дідим, вчені дійшли висновку, що астероїди раніше були єдиним тілом. Імовірно, воно мало неправильну форму, тому з часом через обертання розпалося на два. Дослідження вчених допоможе краще зрозуміти минуле й інших, схожих на Діморфа та Дідима астероїдів.

  • Окрім наземних обсерваторій, досліджувати Дідим і Діморф невдовзі буде космічна місія Hera, що запланована на 2024 рік.