Європейська космічна агенція випробувала перший пристрій для вимірювання гравітації на астероїдах

Європейська космічна агенція випробувала гравіметр GRASS — перший пристрій, який дасть можливість виміряти силу тяжіння безпосередньо на поверхні астероїда. Його на кубсаті Juventas відправлять на астероїд Діморф у рамках місії Hera, що запланована на 2024 рік. Про випробування агенція повідомляє на своєму сайті.

Випробування GRASS трясінням, щоб перевірити, чи переживе він запуск у ракеті. ESA / EMXYS

Випробування GRASS трясінням, щоб перевірити, чи переживе він запуск у ракеті. ESA / EMXYS

Навіщо вимірювати гравітацію на Діморфі?

У вересні минулого року у рамках тестування системи захисту Землі від астероїдної загрози зонд DART врізався в астероїд Діморф. Це 160-метровий навколоземний астероїд, який обертається навколо астероїда-супутника Дідима. Внаслідок зіткнення з DART Діморф став на 32 хвилини швидше обертатися навколо Дідима, а таран визнали успішним.

Для того, щоб краще зрозуміти, як на Діморф вплинуло зіткнення з зондом, а також зібрати більше даних про сам астероїд, Європейська космічна агенція (ESA) вирішила відправити до Діморфа і Дідима місію Hera, яка доставить на Діморф гравіметр GRASS. Він стане першим пристроєм для прямого вимірювання сили тяжіння на поверхні астероїда. З його допомогою вчені зможуть точно виміряти масу Діморфа, а також гравітаційний вплив на нього Дідима.

Зонд HERA і два кубсати:  6U APEX та Juventas, на якому буде гравіметр для Діморфа. ESA / Science Office

Зонд HERA і два кубсати: 6U APEX та Juventas, на якому буде гравіметр для Діморфа. ESA / Science Office

Як гравіметр опиниться на Діморфі?

GRASS на поверхні астероїда опиниться за допомогою кубсата Juventas, який після своєї основної місії з радіолокаційного дослідження поверхні Діморфа, впаде на його поверхню. Після цього у GRASS буде близько 20 годин на роботу, поки у Juventas не закінчиться заряд батареї. Як пише агенція, GRASS зможе виміряти силу тяжіння на рівні менш як одна мільйонна від земної. Пристрій важить всього 330 грамів та потребує пів вата потужності.

Гравіметр GRASS. ESA-S. Blair

Гравіметр GRASS. ESA-S. Blair

Наразі в ESA провели перші випробування GRASS, зокрема в умовах космічного вакууму, екстремальних температур. Гравіметр також потрусили, щоб зімітувати умови під час запуску. Наступним етапом стане інтеграція гравіметра у кубсат.