Споглядання природи зменшило відчуття болю та пов’язану з ним активність мозку

Люди, яким показували зображення дикої природи, відчували менший біль від електричної стимуляції за тих, кому показували зображення міст або приміщення. Це підтвердила й активність їхнього мозку, в якому знизилося проведення сигналів саме про сприйняття болю. Такий ефект знеболення від природи та навіть від споглядання її зображень може допомогти людям впоратися з хронічним болем чи принаймні зменшити його без ліків. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Ділянки мозку, в яких зменшилося передавання сигналів болю під впливом споглядання природи (позначені блакитним) або збільшилося (позначені помаранчевим). Steininger et al. / Nature Communications, 2025

Ділянки мозку, в яких зменшилося передавання сигналів болю під впливом споглядання природи (позначені блакитним) або збільшилося (позначені помаранчевим). Steininger et al. / Nature Communications, 2025

Чому вирішили знеболювати за допомогою зображень природи?

У всіх людей різне сприйняття інтенсивності болю, навіть якщо стимул буде однаковим. Це пов’язано як із кількістю ноцицепторів, тобто рецепторів болю, так і з обробкою сигналів від цих рецепторів у мозку. Часом ця обробка сигналів може порушуватися, що призводить до болю без причини чи, навпаки, знеболення під дією плацебо.

Водночас перебування на природі може позитивно впливати на загальне самопочуття людини. Наприклад, увага до рослинності на прогулянці виявилася здатною зменшувати відчуття стресу, а проведення дитинства біля води — покращувати ментальне здоров’я та збільшувати задоволення життям. Тож науковці з Віденського університету разом із британськими та німецькими колегами вирішили дослідити, чи такий позитивний вплив природи на людину поширюється і на сприйняття болю.

Як перевіряли вплив природи на сприйняття болю людьми?

Науковці запросили 49 здорових добровольців, яким завдали болю за допомогою нешкідливих електричних розрядів і яких просили оцінити інтенсивність і неприємність болю за шкалою від нуля до восьми. Під час цього учасникам на екрані показували зображення природи, міського середовища чи інтер’єру приміщень. Як виявилося, ті, кому показували саме зображення природи, нижче оцінювали своє сприйняття болю, за тих, кому показували місто чи приміщення. До того ж вони вище оцінювали свою здатність відволіктися від болю в цей момент, ніж ті, кому показували інші зображення.

Зображення природи, міста чи інтер'єру приміщень, які показували учасникам експерименту (згори), та схема самого експерименту, протягом якого їм показували зображення та відео, вмикали електричний стимул і опитували учасників про відчуття (знизу). Steininger et al. / Nature Communications, 2025

Зображення природи, міста чи інтер'єру приміщень, які показували учасникам експерименту (згори), та схема самого експерименту, протягом якого їм показували зображення та відео, вмикали електричний стимул і опитували учасників про відчуття (знизу). Steininger et al. / Nature Communications, 2025

Пізніше науковці проаналізували активність мозку учасників у момент споглядання зображень та викликання в них болю. Виявилося, що таке відчуття знеболення пов’язане саме зі зменшенням сприйняття сигналів від ноцицепторів, а не з емоційною та когнітивною обробкою цих сигналів. Тобто інтенсивність сприйняття болю залежала не від характеру людини та того, наскільки вона навчилася терпіти біль, а саме зі зміною активності мозку. Дослідники навіть виявили ділянки, які залучені у такому знеболенні: таламус, задня острівцева та вторинна соматосенсорна кора. Усі ці ділянки пов’язані зі сприйняттям й обробкою сигналів від ноцицепторів.

Де використовуватимуть знеболення природою?

Враховуючи те, що знеболювальний ефект спостерігали від того, що учасникам показували просто зображення природи, науковці припустили, що він пов’язаний з естетичною складовою споглядання природи. Науковці наголошують на тому, що для використання знеболення природою потрібно зрозуміти, наскільки на сприйняття болю впливають психологічні чинники.

Однак те, що науковцям вдалося досягнути значного ефекту знеболення навіть без перебування безпосередньо на природі, а просто від споглядання зображень, робить таку терапію болю доступнішою. У майбутньому дослідники також хочуть зрозуміти, які саме елементи природи мають кращий знеболювальний ефект на людину.

Якою є користь від перебування на природі

🧠 Вищий ступінь озеленення в тому середовищі, де проживали люди старшого віку, пов’язали зі сповільненням прогресування у них хвороб Альцгеймера та Паркінсона.

🌳 Перебування серед дерев виявилося корисним і для дітей — воно покращило як когнітивні здібності малечі, так і їхнє психологічне здоров’я.

🌲 Крім того, проведення часу в дитячих садках із більшими зеленими зонами для ігор позитивно вплинуло на формування імунітету в дітей дошкільного віку.

🚗 А от зменшити користь для ментального здоров’я людей від перебування на природі може шум від автівок, причому чим швидший їх рух, то гіршим буде стан психіки.