Шум автомобілів позбавив людей користі від звуків природи

Шум автомобілів значно знизив користь від прослуховування звуків природи, зокрема співу птахів, для покращення ментального здоров’я учасників дослідження. При цьому чим швидше машини рухалися, тим більшим був негативний ефект на психіку. Такі результати свідчать про необхідність створювати у містах зелені зони, не забруднені шумом авто, для покращення ментального здоров’я їх мешканців. Дослідження опублікували в журналі PLOS ONE.

Шум автомобілів позбавив людей користі від звуків природи. GIPHY

Шум автомобілів позбавив людей користі від звуків природи. GIPHY

Наскільки звуки природи покращили стан учасників?

До дослідження залучили 68 студентів, яким спочатку вмикали відео, які мали викликати стрес: складне математичне рівняння, частини якого закривали кольорові елементи чи спалахи світла в поєднанні з дратівливими звуками. Після цього середній рівень стресу в учасників становив 4,82-5,87 і задоволеності життям — 5,16-5,62 за шкалою UWIST MACL, а тривожності — 14,63-15,66 за шкалою STAI-T.

Після прослуховування звуків природи рівень стресу та тривожності знизився щонайменше на 1,75 та 5 пунктів відповідно, а задоволеність життям зросла на 0,64 пункту — хоча це покращення здається незначним, воно все ж вказує на статистично значуще покращення настрою. А от коли звуки природи були поєднані зі звуками шуму авто, покращення було не таким відчутним. При цьому прослуховування трафіку, що рухався зі швидкістю близько 65 кілометрів на годину мало більший негативний вплив, ніж того, що рухався зі швидкістю 32 кілометри на годину.

Такі результати свідчать про наявність методів, які можуть знизити негативний вплив шумового забруднення на психіку: зменшення швидкості руху авто у населених пунктах, перехід на менш шумні гібридні та електромобілі, а також — розбудова зелених зон у містах.

Кому ще заважає шум

🐬 Шум кораблів поблизу західного узбережжя США та Канади погіршив здібності косаток до полювання, у Бразилії — змінив кооперацію дельфінів з місцевими рибалками.

🦅 Шум автомобілів погіршив розвиток пташенят і знизив їхні шанси на вилуплення з яєць, а у поєднанні зі світловим забрудненням вночі ще й завадив гніздуванню птахів, особливо лісових.

🚗 Шум машин пов’язали з підвищеним рівнем стресу та погіршенням фертильності у жінок, а от забруднення повітря — з цими проблемами у чоловіків.