Псилоцибін відновив зв’язки між нейронами після травми голови в пацюків

Псилоцибін виявився здатним відновлювати зв’язки між нейронами й активність мозку після повторюваної травми голови в пацюків. Оскільки інших схвалених ліків від таких травм немає, а псилоцибін відомий своєю здатністю зменшувати запалення в мозку та збільшувати пластичність нервової системи, він може знайти застосування і як ліки для людей. Це особливо важливо тому, що легкі повторювані травми голови можуть траплятися в спортсменів, старших людей, військових і жертв домашнього насильства та спричиняти довготривале погіршення розумових здібностей. Статтю опублікували на сайті препринтів bioRxiv.

Набряк після травми голови в нелікованих пацюків (посередині) і тих, кому вводили псилоцибін (справа), порівняно з небитими пацюками (зліва). Brengel et al., 2025

Набряк після травми голови в нелікованих пацюків (посередині) і тих, кому вводили псилоцибін (справа), порівняно з небитими пацюками (зліва). Brengel et al., 2025

Чому вирішили лікувати травми голови псилоцибіном?

Псилоцибін вже випробовували як метод лікування як психічних розладів, так і нейрологічних порушень. Зокрема, пацієнтам з депресією він допоміг як позбутися симптомів, так і покращити самопочуття. У поєднанні з психотерапією він також зміг поборотися з тягою до спиртного в людей з алкоголізмом і навіть полегшив напади мігрені.

Частково дію псилоцибіну пов’язують з розсинхронізацією ділянок мозку, які пов’язані, наприклад, з депресією. Однак дослідження також показали, що псилоцибін здатен знижувати рівень запалення в мозку та покращувати здатність мозку адаптуватися до нових умов, звану нейропластичністю. Оскільки й запалення, і зниження нейропластичності виникають внаслідок травм голови, науковці з Північно-Східного Університету разом з іншими американськими дослідниками вирішили вивчити вплив псилоцибіну на відновлення після травми голови.

Як почувалися пацюки після травм голови та псилоцибіну?

Самицям пацюків три дні поспіль наносили легкі травми голови, а частині з них після цього вводили псилоцибін. Загалом поведінка у здорових пацюків, особин з травмами та після лікування псилоцибіном не надто відрізнялася. Однак у самиць, яким вводили псилоцибін, спостерігали «рефлекс мокрого собаки», який виникає у відповідь на активацію рецепторів серотоніну деякими психоактивними речовинами.

Утім псилоцибін зміг зменшити вплив травм голови на роботу мозку. Зокрема, в пацюків після введення псилоцибіну був меншим набряк мозку й накопичення тау-білка, який пов’язують з хворобами Паркінсона та Альцгеймера. Крім того, передавання сигналів між нейронами в них було навіть активнішим, ніж у пацюків без травм. Введення псилоцибіну також збільшувало кількість білка BDNF і рецептора до нього, які відіграють роль у рості нейронів, виробленні сигнальних сполук у мозку, пам’яті та навчанні.

Чи допоможе псилоцибін лікувати травми голови в людей?

Науковці виявили, що після повторюваних легких травм голови зміни в будові та роботі мозку пацюків були подібними до таких змін у людей. Оскільки повторювані травми голови можуть призводити до збільшення ризику хвороби Паркінсона, деменції та травматичної енцефалопатії, вчасне лікування таких травм може допомогти боротися і з цими хворобами. Утім, звісно, спершу препарати з псилоцибіну мають визнати безпечними та ефективними у дослідженнях на більших тваринах і людях.

  • Зв’язок між травмами голови та підвищеним ризиком хвороби Альцгеймера пояснили активацією вірусів герпесу, які «сплять» у нервовій системі.
  • Іншим препаратом, який знижує запалення в мозку, покращує ріст нейронів і збільшує зв’язки між ними, є «Віагра». Як з’ясувалося, її приймання знижує в людей ризик появи хвороби Альцгеймера.