Приймання «Віагри» пов'язали зі зменшенням ризику хвороби Альцгеймера

Американські науковці вбачають потенційні ліки для запобігання або лікування хвороби Альцгеймера в препараті силденафілі, більш відомому під торговою назвою «Віагра». Висновки зроблені на основі аналізу дії більш як 1 600 наявних лікарських засобів, який вказав, що приймання силденафілу пов'язане зі зниженим шестирічним ризиком хвороби Альцгеймера на 69 відсотків. Деталі проведення дослідження оприлюднені в журналі Nature Aging.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Що досліджували автори нової роботи?

Хвороба Альцгеймера — найпоширеніша форма деменції, і вона вражає близько шість відсотків людей старших за 65 років. Всупереч поширеності та економічному й соціальному тягареві, який супроводжує хворобу, ефективних ліків проти неї ще не знайшли. У США нещодавно схвалили препарат, що став першим за 18 років медикаментом, який отримав дозвіл на використання при хворобі Альцгеймера. Однак його дієвість невелика, а приймання супроводжується частими побічними діями, і низка вчених вважає надання дозволу передчасним.

Розроблення нових ліків є складним і довготривалим процесом, який у кращому випадку затягується на роки, а часто й на десятиліття. Причин цьому багато й одними з них є потреба в пошуку потенційно дієвої речовини, доказі її безпечності на тваринах і людях та ефективності. Прискорити проходження перших двох процедур можна, якщо розглядати новими ліками препарати, уже схвалені до використання і які тривалий час застосовуються у лікарській практиці проти інших захворювань. Це тому, що не рідкісні випадки, коли засіб виявляється ефективним при лікуванні різних не пов'язаних станів. Пошуками ліків проти хвороби Альцгеймера серед уже відомих медикаментів зайнялися науковці Клівлендської клініки із колегами.

Як і де шукали нові ліки проти деменції?

Дослідники шукали новий препарат серед 1 608 схвалених Управлінням з продовольства та медикаментів США (FDA) лікарських засобів. Пошуки здійснювали за допомогою мережевого аналізу, який враховував інформацію про 351 444 взаємодії білків у людському організмі, 15 367 взаємодій ліків із білками та 144 гени, пов'язані з тринадцятьма ендофенотипами хвороби Альцгеймера — спадковими біомаркерами захворювання, зумовленими генетичними особливостями.

Які препарати назвали потенційними ліками проти хвороби Альцгеймера?

Аналіз вказав на список з кількох підхожих препаратів. Після виключення з нього тих, що пройшли перевірку на малій кількості піддослідних або пов'язані з вищим ризиком хвороби Альцгеймера, ліками з найбільшим потенціалом виявився силденафіл. Відомий під торговою маркою «Віагра», препарат переважно застосовується для лікування еректильної дисфункції. Однак попередні досліди вже вказували, що силденафіл відновлює когнітивні здібності у мишей із проявами хвороби Альцгеймера. Тому надалі автори проаналізували базу даних про 7,23 мільйона пацієнтів, щоб з'ясувати, як пов'язане приймання силденафілу із хворобою Альцгеймера.

З'ясувалося, у людей, які приймають силденафіл, шестирічний ризик захворіти на хворобу Альцгеймера нижчий на 69 відсотків, у порівнянні з тими, хто препарат не приймає. Наступні досліди з клітинами від пацієнтів із хворобою Альцгеймера показали, що силденафіл сприяє росту відростків нейронів та зменшує вироблення патологічних тау-білків, пов'язаних із когнітивними порушеннями при хворобі Альцгеймера. Це може стояти за його позитивним впливом на деменцію, проте потрібно провести більше дослідів, щоб говорити напевно. Зокрема, наступні клінічні дослідження допоможуть усунути обмеження цієї роботи, серед яких вагомим є неможливість встановити причинно-наслідковий зв'язок між прийманням силденафілу й хворобою Альцгеймера.