Макаки пов’язали картинки зі словами. Дотепер це робили лише люди
Макаки виявилися здатними пов’язувати слова з зображеннями, хоча раніше таку здібність приписували лише людям. Науковці показали, що макаки не просто запам’ятовують якесь конкретне звучання, але й однаково реагують на одне й те саме слово, сказане голосами різних людей. Тепер дослідники припускають, що здібність пов’язувати картинки та слова може існувати і в інших тварин, просто її ще не виявляли. Дослідження опублікували в журналі PLOS ONE.
Як виявили здатність макак пов’язувати слова та зображення?
Науковці навчили двох макак резус (Macaca mulatta) пов’язувати картинки на екрані зі звуками: вигуками самих макак або словами. Після цього дослідники знову вмикали звук і просили макаку за винагороду вибрати одну з чотирьох картинок, які з’являлися на сенсорному екрані. Як виявилося, макаки змогли вивчити щонайменше 12 пар слово-картинка.

Схема експерименту: макакам вмикали звук або слово, за якийсь час на екрані з'являлися чотири зображення, одне з яких їм потрібно було обрати. Cabrera-Ruiz et al. / PLOS ONE, 2025
Оскільки макаки розпізнавали навіть сказані різними людьми слова, це свідчить про їхню здатність не просто пов’язувати конкретний стимул з зображенням, але й пов’язувати між собою подібні звуки. Це відрізняє макак від інших тварин, у яких поки що виявляли лише здатність розпізнавати якийсь конкретний звук, наприклад, пов’язувати дзижчання з прольотом поруч комахи.
Які людські риси знаходили у тварин
🐘 Здатність вигадувати імена та відгукуватися на них, яку протягом довгого часу вважали виключно людською рисою, виявили вже у мавп-ігрунок і слонів.
🙊 Інші примати, шимпанзе, змогли сказати слово «мама», хоча раніше науковці думали, що їм бракує для мовлення сигнального шляху в мозку.
🐦⬛️ Утім «людські» риси знаходили також і в птахів: ворони виявилися здатними рахувати вголос, а сойки — згадувати деталі, які вони не запам’ятовували навмисно.