У сойок виявили вміння навмисно згадувати події — як у людей

У сойок виявили здатність навмисно згадувати деталі, яку довго вважали притаманною виключно людям, а нещодавно знайшли у каракатиць. У новому дослідженні ці птахи успішно знаходили приховані смаколики навіть після того, як їх на певний час виносили з кімнати. Таку рису у людей називають епізодичною пам’яттю, а сойкам, як вважають, вона допомагає знаходити схованки їжі. Про це повідомили у журналі PLOS ONE.

Узагальнена схема дослідження. Davies et al. / PLOS ONE, 2024

Узагальнена схема дослідження. Davies et al. / PLOS ONE, 2024

Як сойки навчилися знаходити смаколики?

Для початку, сойки спостерігали за тим, під який з чотирьох однакових стаканчиків вчені ховали їжу, а потім отримували нагороду, якщо обирали правильний стаканчик. Тоді вчені ускладнили завдання: позначили кожен стаканчик різним кольором, сховали їжу, а тоді винесли сойок з лабораторії на 10 хвилин і переставили стаканчики, не змінюючи того, під яким саме стаканчиком була їжа.

Попри усі ці маніпуляції, у 70 відсотках випадків сойки змогли обрати правильний стаканчик і отримати смаколик. Вчені пояснюють такий успіх тим, що сойки запам’ятовували колір стаканчика і пізніше згадували його, хоча у процесі навчання розташування стаканчика було більш важливим за колір. Здатність мимоволі запам’ятовувати деталі, а потім переживати спогади, щоб їх згадати, називають епізодичною пам’яттю, і її дотепер вважали притаманною лише людям. У сойок її пов’язали з тим, як ці птахи в дикій природі шукають свої схованки їжі.

  • Здатність до епізодичної пам'яті помітили також у каракатиць — у них вона не погіршилася у процесі старіння.