Шимпанзе змогли сказати «мама»

Шимпанзе виявилися здатними казати «мама» — перше слово більшості людських дітей. Це протирічить усталеному переконанню науковців, що у цих тварин бракує сигнального шляху в мозку, який міг би передувати мовленню. Виявити це науковцям допоміг аналіз відеозаписів з двома шимпанзе, які, імовірно, навчилися говорити «мама», повторюючи за людьми. Результати дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Відеозапис із шимпанзе Джоні, який зокрема використали у дослідженні. OHpink / YouTube

Які подібності знайшли між мовленням шимпанзе та людей?

Науковці вилучили аудіозаписи з двох опублікованих в інтернеті відео з шимпанзе Джонні та Ренатою. Спектрограми, тобто зображення спектра звукових частот цих записів порівняли з записом того, як «мама» каже один з авторів дослідження, — і майже не знайшли відмінностей, особливо між мовленням Ренати та людини.

Крім того, аудіозаписи «говоріння» шимпанзе дали прослухати 61 добровольцю з різних країн для того, щоб люди записали те, що чують. У мовленні обох шимпанзе з точністю 75 відсотків впізнавався звук «м», але добровольці гірше впізнавали голосні звуки, вагаючись між «а», «о» та «у».

Спектрограми мовлення Джонні, Ренати та одного з авторів дослідження. Ekström et al. / Scientific Reports, 2024

Спектрограми мовлення Джонні, Ренати та одного з авторів дослідження. Ekström et al. / Scientific Reports, 2024

Як вважають науковці, частково це можна пояснити недосконалістю самих записів, адже вони отримали їх з інтернету, а не робили самостійно. Хай там як, а ці результати вказують на те, що мозку шимпанзе не бракує здатності продукувати мовлення, а це означає, що така здатність в природі виникла значно раніше, ніж предки людей та шимпанзе розійшлися.

Які ще тварини здатні до мовлення

🐒 Раніше між спілкуванням шимпанзе та людей вже знаходили подібності — як виявилося, у своїх жестових комунікаціях шимпанзе роблять такі самі павзи, як і люди під час мовлення.

🐘 Біологи також помітили за слонами здатність вигадувати імена для своїх родичів і звертатися на них — принаймні, саме так пояснили специфічні набори звуків, які ці тварини використовували у спілкуванні.

🐦‍⬛️ Тим часом, ворони виявилися здатними лічити вголос, як це роблять малі діти, а перед називанням числа робити павзи, щоб подумати, — раніше вважали, що до цього здатні лише люди.