Вчені виявили здатність ворон рахувати вголос

Ворони виявилися здатними каркати стільки разів поспіль, скільки від них вимагали відповідні підказки. Це нагадало дослідникам те, як рахують людські діти. Крім того, птахи робили павзу, щоб подумати, — і чим більше число їм треба було назвати, тим довше ворони думали. Раніше таку здатність до лічби вважали унікальною для людей, однак це відкриття змусить науковців по-новому подивитися на процеси мислення та їхнє еволюційне походження. Дослідження опублікували у журналі Science.

GIPHY

GIPHY

Як рахують ворони?

Ворон, або ж круків (рід Corvus), вважають одними з найрозумніших представників птахів. Вони вже продемонстрували когнітивні здібності на рівні людиноподібних приматів, вміючи визначати кількість предметів та маючи розвинені соціальні навички.

Ворона чорна (Corvus corone) навіть здатна до лічби вголос. Для цього птах видає серію каркань, що відповідає кількості предметів, які треба порахувати. Вчені зазначають, що так рахують і людські діти, наприклад, коли замість «три» кажуть «один, один, один». У новому дослідженні вчені прагнули з’ясувати, чи здатні ворони лічити, коли їм замість певної кількості предметів представляли підказку — цифру чи звук.

Як визначали здатність ворон до лічби?

Трьох ворон, яких утримували в Університеті Тюбінгена, навчили рахувати вголос до чотирьох, пов’язавши з кожним числом окремий колір. Пізніше з числами пов’язали також арабські цифри та специфічні короткі звуки, такі як акорд на гітарі, звук касового апарата тощо. Загалом ворони мали від 166 до 189 тренувань, перш ніж перейшли до наступної стадії дослідження.

Відтак воронам представляли візуальну або звукову підказку — арабську цифру на екрані чи специфічний звук. У відповідь на це ворона мала видати ту кількість каркань, яку вимагала підказка, а тоді торкнутися екрана. Якщо птах відповідав правильно, то отримував винагороду, якщо ні — не отримував винагороди і перед наступною спробою була коротка павза.

Що ж визначили вчені?

У ворон помітили здатність до лічби вголос у відповідь на специфічні візуальні чи звукові підказки, ця здатність довгий час вважалася унікальною для людей. Коли ми бачимо цифру 3 чи чуємо, як хтось її промовляє, то автоматично пов’язуємо її з відповідним числовим значенням. Виявилося, що подібна здібність є й у ворон.

Однак, не обійшлося і без помилок: часом ворони видавали неправильну кількість каркань, особливо коли треба було зробити їх чотири рази. Крім того, птахи іноді вередували і торкалися екрана, щоб закінчити тестування, не каркнувши жодного разу. Науковці наголошують, що найважливішим є те, що ворони робили павзу, перш ніж видавати звуки, особливо коли число було великим. Це вказує на обдуманість поведінки та значні когнітивні здібності ворон.

Як це відкриття стосується людей?

Вироблення певної кількості звуків з конкретною метою лежить в основі не тільки математичних здібностей, але і мовлення. Раніше вважалося, що до цього здатні лише люди, але тепер цю здібність знайшли й у ворон. Таке відкриття змусить вчених переглянути еволюційне походження процесів мислення у людей.

  • Здатність лічити раніше виявляли і в інших хребетних — личинки рибок даніо реріо показали здатність розрізняти більшу кількість об'єктів від меншої.
  • А у бджіл виявили ще більш складні механізми лічби: вони відрізняли парні числа від непарних та подумки вишиковували числа у ряд від меншого до більшого. Це може свідчити про те, що математичні здібності незалежно еволюціонували у різних груп тварин.