ДНК найстарішої людини у світі виявилася молодшою за її реальний вік
Генетики встановили, що ДНК найстарішої людини у світі, іспанки Марії Браньяс Морера, була молодшою за її реальний вік. Це означає, що біологічні процеси старіння в жінки відбувалися повільніше, ніж в інших людей. Науковці припускають, що це і є причиною довголіття жінки, яка померла у віці аж 117 років. Дослідження геному довгожительки опублікували на сайті препринтів bioRxiv.

Марія Браньяс Морера під час святкування 117-річчя. Сімейний архів родини Браньяс Морера / Wikimedia Commons
Що допомогло жінці прожити таке довге життя?
Дослідники провели мультиомне дослідження здоров’я Марії Браньяс Морера, вивчаючи її генеалогічне дерево, геном, обмін речовин і навіть склад кишкової мікрофлори. Дослідники з’ясували, що жінка мала гени, пов’язані з кращою роботою імунної системи, захистом від серцево-судинних хвороб і зниженим ризиком раку. Крім того, у жінки був активним обмін речовин, який сприяв виведенню холестерину низької щільності — його пов’язують із підвищеним ризиком атеросклерозу.
Утім довгожительство Марії Браньяс Морера пояснили не лише вродженими особливостями, але й способом життя. Наприклад, жінка багато спілкувалася з друзями та родичами і багато рухалася, як для свого віку, що пов’язують із захистом від деменції. Також вона дотримувалася середземноморської дієти, у якої також виявили здатність запобігати деменції. Окрім цього, науковці відмітили здоровий склад кишкової мікрофлори в жінки, який вона підтримувала, споживаючи йогурт.
Загалом дослідники зробили висновок, що старший вік не завжди має бути пов’язаним із погіршенням здоров’я. Натомість вони сподіваються, що знання про те, як Марії Браньяс Морера вдалося дожити до такого поважного віку, допоможе із лікуванням вікових захворювань і синдромів передчасного старіння.
Що науковцям відомо про довгожителів
🥲 Марія Браньяс Морера померла у серпні минулого року. Вона пережила дві світові війни, громадянську війну в Іспанії, пандемії іспанки та коронавірусу й пішла з життя спокійно у віці 117 років.
😱 Водночас науковці вважають, що лише 15 відсотків жінок і 5 відсотків чоловіків у країнах з найбільшою середньою тривалістю життя зможуть дожити до 100 років через сповільнення приросту тривалості життя.
🤕 А той приріст тривалості життя, що спостерігали в останні роки, хоч і дозволив людям жити довше, але й супроводжувався збільшенням частоти вікових і хронічних хвороб.