Людство досягло межі тривалості життя
Попри значне зростання тривалості життя у XX столітті, з 1990 року цей приріст сповільнився, а людство вже досягло межі його тривалості. Як показало дослідження, навіть у країнах з розвинутою медициною більшість населення не доживе до 100 років, показало дослідження. Зараз не більш як 15 відсотків жінок та 5 відсотків чоловіків у країнах з найбільшою очікуваною тривалістю життя мають шанси дожити до ста. Таким чином, без сповільнення самого процесу старіння, а не лише терапії вікових хвороб, людство не почне жити довше. Такі висновки опублікували в журналі Nature Aging.
Чому в минулому столітті зросла очікувана тривалість життя?
Очікувана тривалість життя людей зросла з близько 50 до 80 років за минуле століття завдяки досягненням у медицині та громадському здоров’ї, зокрема вакцинації від віспи, правцю і поліомієліту, винайденню антибіотиків і покращенню якості питної води. Це допомогло подолати хвороби, які спричиняли смертність в дитинстві.
Крім того, у минулі декілька десятиліть покращилися методи лікування вікових нейродегенеративних захворювань, таких як хвороби Альцгеймера та Паркінсона, серцево-судинних захворювань і раку, що також могло б збільшити середню тривалість життя людей. Тож команда американських науковців вирішила дослідити, чи можливе таке ж радикальне, як у XX столітті, продовження тривалості життя людської популяції. Вони хотіли з’ясувати, чи стануть люди доживати до 100 так само як зараз доживають до 70-80 років.
Що вдалося з’ясувати про збільшення тривалості життя у цьому столітті?
Науковці вивчили дані про смертність між 1990 та 2019 роками у США, Гонконзі та восьми країнах з найбільшою тривалістю життя: Австралії, Іспанії, Італії, Південній Кореї, Франції, Швейцарії, Швеції та Японії. Як виявилося, з 1990 року очікувана тривалість життя в цих країнах зросла лише на 6,5 року та навряд радикально зростатиме у майбутньому. Єдині країни, у яких тривалість життя продовжила зростати доволі швидко — Південна Корея і Гонконг, де очікувана його тривалість зростала на 3,6 місяця щороку. У Гонконзі цього вдалося досягти завдяки економічному прогресу та контролю за палінням, але навіть там в останні десятиліття темпи зростання тривалості життя зменшилися.
Для радикального продовження життя людської популяції близько половини населення Землі має доживати до 100 років, але навіть за найоптимістичнішими підрахунками для розвинутих країн цей показник становить 15 відсотків для жінок і 5 для чоловіків. У середньому ж у досліджених країнах лише 5 відсотків жінок та 1,8 відсотка чоловіків можуть дожити до 100 років. Крім того, для подовження очікуваної тривалості життя до 110 років смертність у всіх вікових групах має знизитися на 88 відсотків, чого також малоймовірно досягти без досягнень у сфері медицини. Загалом усе вказує на те, що для більшості людей максимальна прогнозована тривалість життя залишиться на рівні 85 років.
Що можна зробити для продовження тривалості життя?
Науковці зробили висновок, що для збільшення очікуваної тривалості життя недостатньо лише зосереджуватися на боротьбі з хворобами, а потрібно ще й знайти способи позбуватися самих негативних ефектів старіння. Можливо, це вдасться зробити завдяки аналізу геному людей, які вже зараз доживають до ста і більше років. Крім того, середня тривалість життя людської популяції залежатиме й від того, скільки людей матимуть доступ до досягнень у лікуванні раку, серцево-судинних та нейродегенеративних захворювань.
- Цього року померла найстаріша людина у світі — Марія Браньяс Морера. Вона носила цей титул з січня 2023 року та дожила до віку 117 років. Її геном досліджуватимуть іспанські науковці, шукаючи причини такого довголіття.