За останні 20 років люди стали жити довше, але з гіршим здоров'ям

За період між 2000 та 2019 роками загальна тривалість життя зросла, але період життя, протягом якого люди були у доброму здоров’ї, зріс не так суттєво. Це призвело до розриву між тривалістю життя та періодом здорового життя у 9,6 року, причому у жінок цей показник на 2,4 року більший, ніж у чоловіків. Імовірно, різниця між статями пов’язана з більшою тривалістю життя та кількістю хронічних захворювань у жінок. Такі результати свідчать про те, що медицина має зосереджуватися не лише на продовженні життя людей, але й на покращенні його якості. Їх опублікували в журналі JAMA Network Open.

За останні 20 років люди стали жити довше, але з гіршим здоров'ям. GIPHY

За останні 20 років люди стали жити довше, але з гіршим здоров'ям. GIPHY

Де і наскільки змінилася якість і тривалість життя?

Науковці проаналізували дані про тривалість життя та хвороби зі 183 країн-членів ВООЗ. Як виявилося, за період 2000-2019 загальна тривалість життя у світі зросла на 6,5 року, але здоровий період життя, тобто час, коли людина не має серйозних захворювань і пов’язаних зі здоров’ям обмежень, збільшився лише на 5,4 року. За 20 років розрив між цими двома показниками збільшився з 8,5 до 9,6 року.

Найбільшим розрив між загальною тривалістю життя та здоровим його періодом виявився у розвинених країнах. Так у США він був найбільшим і становив 12,4 року, а основними причинами погіршення якості життя людей були психічні розлади та проблеми з опорно-руховим апаратом. В Австралії та Новій Зеландії, які слідують за США, розрив становив 12,1 та 11,8 року відповідно. Натомість найменшим був розрив у країнах, що розвиваються: у Лесото він становив 6,5 року, у Центральноафриканській Республіці — 6,7 року, а в Сомалі — 6,8 року.

Це дослідження вказує на парадокс сучасної медицини: хоча тривалість життя людей і зростає, але його якість, особливо у старшому віці, не покращується. Такі результати можуть спонукати більше уваги звертати на профілактику та лікування вікових захворювань, а особливо — у розвинених країнах і серед жінок.

Як змінюється тривалість життя

🐭 У дослідженні на мишах тварини стали жити довше завдяки інтервальному голодуванню, але водночас втратили частину м’язової маси та набули змін у роботі імунної системи.

5️⃣ Науковці спрогнозували зростання середньої тривалості життя у світі на п’ять років до 2050-го — з 73,6 до 78,2 року. Але ця тенденція пов’язана зі зменшенням ранньої смертності в бідних країнах, зокрема в Африці на південь від Сахари.

👴 А от в цілому людство вже наблизилося до максимально можливої межі тривалості життя, а для подолання цього бар’єру необхідно шукати механізми протидії самому процесу старіння.