Люди на середземноморській дієті виявилися менш схильними до деменції

Дотримання середземноморської дієти, багатої на овочі, фрукти, рибу та сир, пов'язали з нижчим ризиком погіршення когнітивних здібностей у літньому віці. На це вказує дослідження, у якому спостерігали за харчуванням та когнітивними показниками понад 800 учасників протягом більш ніж 10 років. Його результати підкріплюють ідею, що покращити роботу мозку та потенційно запобігти віковому погіршенню когнітивних можливостей та деменції можна модифікацією раціону. Про дослідження у журналі Molecular Nutrition and Food Research пише Science Alert.

David B Townsend / Unsplash

David B Townsend / Unsplash

Чому середземноморську дієту розглядали як захист від деменції?

Дотримання середземноморської дієти не вперше розглядають як спосіб покращити ментальне здоров'я. Наприклад, одне з недавніх досліджень показало, що з переходом на нього у чоловіків зменшуються прояви середньої і важкої депресії. Корисний вплив може бути обумовлений її збалансованістю. Середземноморська дієта характеризується споживанням великої кількості свіжих овочів і фруктів, сирів, морепродуктів, цільних злаків та оливкової олії. При цьому відносно мало у ній обробленого червоного м'яса, жирів і вуглеводів. Попередні дослідження також вказували, що середземноморська дієта може запобігти деменції, зокрема хворобі Альцгеймера, однак результати були неоднозначними. Науковці Університету Барселони з колегами взялися ретельніше розібратися у питанні.

Чим нове дослідження відрізняється від схожих?

Дослідники залучили до дослідження 840 людей віком понад 65 років, що не мали ознак деменції. Попередні дослідження з вивчення середземноморської дієти опиралися на свідчення самих учасників щодо харчування, але у новій роботі вчені відстежували харчування ще й за аналізом крові. Серед показників науковці звертали увагу на ті, що пов'язані з вживанням продуктів, характерних середземноморській дієті, а також ті, рівні яких збільшуються при дотриманні менш корисної дієти. Відтак усі учасники пройшли оцінювання когнітивних здібностей, яке повторили через 12 років.

Результати знову показали, що серед людей, які краще дотримувалися середземноморської дієти, рідше погіршуються когнітивні можливості. Оскільки зниження показників когнітивних здібностей часто передує серйозній деменції, зокрема хворобі Альцгеймера, то можливо, що змінами у харчуванні можна знизити ризик їх розвитку. Але доцільність цього слід буде з'ясувати у наступних дослідженнях, у яких допомогти може метод авторів поточної роботи, що враховує особливості дієти за біомаркерами крові.