Українські чоловіки через війну стали частіше запивати стрес алкоголем
Російська війна в Україні змусила чоловіків вживати більше алкоголю в намаганні самостійно боротися з психологічними проблемами. Найбільше зловживання алкоголем торкнулося військових, внутрішньопереміщених осіб і тих, хто проживає в безпосередній близькості до лінії фронту. Науковці підкреслюють, що таке покладання на алкоголь для боротьби з психологічними проблемами може тільки ускладнити стан, особливо коли можливості отримати кваліфіковану допомогу немає. Дослідження опублікували в журналі SSM - Mental Health.

Зруйнований внаслідок російського обстрілу в березні 2022 кінотеатр і молодіжний центр в Чернігові. Anzhela Bets / Unsplash
Які причини призвели до зловживання алкоголем серед українських чоловіків?
Науковці провели детальні інтерв’ю 25 чоловіків, які зазнали впливу війни та зловживали алкоголем, а також їхніх членів сім’ї та соціальних працівників. Оскільки більшість даних збирали ще до початку повномасштабного вторгнення, вибірка постраждалих від війни була не такою великою, а зараз ситуація може бути набагато гіршою, припускають науковці.
Усі з опитаних зауважили, що ще до початку російського вторгнення у 2014 році в Україні існувала проблема зі зловживанням алкоголем, адже це вважали прийнятним способом боротьби зі стресом. Війна ж загострила такі психологічні проблеми, як посттравматичний стресовий розлад і депресія, що призвело до збільшення зловживання алкоголем. Крім того, важливу роль відіграли деморалізація, відсутність соціальної підтримки та соціально-економічні проблеми. Що цікаво, родичі чоловіків, що зловживали алкоголем, назвали також генетичну схильність і відьомство серед причин такого зловживання.
За результатами опитування науковці також виокремили фактори, які можуть протидіяти зловживанню алкоголем. Серед них більшість людей (60 відсотків опитаних чоловіків) назвала участь в активностях, зокрема догляді за іншими, які додають життю сенсу. Опитані також зазначили, що важливо мати соціальну підтримку, усвідомлювати шкідливість алкоголю та розвивати самоконтроль щодо споживання алкоголю.
Як запобігають зловживанню алкоголем
⚠️ Щоб зменшити споживання алкоголю в європейському регіоні, ВООЗ порекомендувала запровадити обов’язкове маркування його тари попередженнями про ризик раку від споживання спиртного.
🍻 Тим часом експеримент у британських пабах показав, що зменшення розміру стандартної порції спиртного може справді змусити людей пити менше.
🐭 Коли ж зловживання алкоголем призводить до отруєння, на допомогу може прийти новий гель з молочного білка. Він допоміг мишам швидко протверезіти та зменшити токсичний вплив на організм.