Британські паби продали менше пива через зменшення розміру порції напою на третину. Це стало частиною експерименту, в якому науковці досліджували, чи можна змусити людей пити менше алкоголю, якщо пропонувати менші порції. Протягом 12 тижнів експерименту продажі слабоалкогольних напоїв упали майже на 10 відсотків. Науковці вважають, що таке зменшення вживання алкоголю може бути хорошим способом дбати про громадське здоров’я. А проте, доходи пабів також упали, тож їхні власники можуть протестувати проти такого підходу. Такі висновки опублікували в журналі PLOS Medicine.
Для чого зменшувати порції пива?
Найпопулярнішим розміром порції пива у Сполученому Королівстві є імперська пінта об’ємом 568 мілілітрів. Один-два таких напої на день вже перевищують норму помірного вживання алкоголю. А згідно зі звітом Європейського регіонального бюро ВООЗ, «безпечної» дози алкоголю взагалі не існує, адже навіть помірне вживання може підвищувати ризик щонайменше семи типів раку.
Тому науковці Кембридзького університету та Університетського коледжу Лондона шукали м’який спосіб зменшити споживання алкоголю. Вони дослідили, чи поширюється на пиво та інші слабоалкогольні напої вже описаний для вина ефект залежності продажів від розміру порції.
Як намагалися зменшити продажі пива?
Експеримент проводили у 12 британських пабах протягом 12 тижнів. Спочатку протягом трьох тижнів пиво продавали звичними порціями, зокрема у пінтах, фіксуючи обсяги проданого пива та вина, а також прибуток закладу. Потім протягом ще трьох тижнів порцію розміром в пінту прибрали, а найбільшою порцією стали дві третини пінти, тобто 379 мілілітрів.
Таке втручання призвело до зниження середньодобового обсягу проданого пива на 9,7 відсотка або в середньому на 2,7 літра. Цікаво, що продажі вина в той таки час дещо зросли — у середньому на 232 мл на день. Але це збільшення не компенсувало зменшення продажів пива, а прибуток барів знизився на п’ять відсотків.
Чим допоможе такий експеримент у майбутньому?
Цей короткий експеримент показав, що зменшення порцій у пабах може стати простим методом зниження споживання алкоголю і позитивно повпливати на здоров’я людей. Але такі зміни можуть спричинити опір з боку власників пабів та виробників пива, для яких зменшення продажів означатиме зниження прибутків, вважають науковці.
Більше користі, шкоди та незвичних ефектів алкоголю
🍺 Помірне вживання алкоголю дехто вважає корисним для здоров’я, але метааналіз не підтвердив цю гіпотезу, а ризик смерті в таких людей був не нижчим, ніж у прихильників тверезості.
🧠 Ба більше, споживання навіть кількох алкогольних напоїв на тиждень спричинило зниження когнітивних здібностей через накопичення у мозку заліза, яке може бути ще й симптомом хвороби Альцгеймера.
🍻 А от надмірне споживання алкоголю пов’язали зі зниженням здатності до емпатії чи принаймні використанням більшої кількості зусиль для співпереживання болю.
🍷 Хоча деякі люди вважають, що алкоголь робить інших людей привабливішими в очах захмелілого, це не зовсім так. Сп’яніння радше робить людину сміливішою у спробах познайомитися.
🥂 Ті пари, які вже зійшлися у смаках на алкоголь і звичках його споживання, живуть довше за тих, у яких один з партнерів випиває більше за іншого.