Третя пацієнтка отримала нирку від генетично модифікованої свині

53-річна жінка зі США, Тована Луні, успішно отримала нирку від генетично модифікованої свині, ставши третьою людиною, якій провели таку операцію. Її виписали з лікарні за 11 днів після пересадки через хороші показники: нормальний артеріальний тиск і низький рівень креатиніну, який виводиться нирками, в крові. Однак минулої п’ятниці жінка повернулася до лікарні через підвищення рівня антитіл у крові, але ця проблема й була причиною, через яку жінці протягом восьми років не могли знайти відповідного донора-людину. Про це повідомило видання The New York Times.

Тована Луні під час обстеження після операції. Jackie Molloy / The New York Times

Тована Луні під час обстеження після операції. Jackie Molloy / The New York Times

Як жінка почувається після операції?

Операцію проводили наприкінці листопада у Медичному центрі Лангона при Нью-Йоркському університеті. Тована Луні мала краще здоров’я за попередніх двох пацієнтів, яким пересадили нирки генетично модифікованих свиней, через що її відновлення відбувалося легше. До жінки повернувся апетит і в неї з’явилася енергія для повсякденних справ.

Жінка могла отримати донорський орган від людини, адже і сама раніше була донором, пожертвувавши нирку своїй матері. Під час вагітності у неї розвинулася прееклампсія, яка й призвела до відмови єдиної нирки. Після цього пацієнтка зацікавилася трансплантацією органів від генетично модифікованих свиней, а цьогоріч змогла отримати орган від свині з 10 змінами у геномі.

Науковці сподіваються, що жінка відновиться від операції та стане першою людиною, у якої не буде серйозних ускладнень від трансплантації органів від модифікованих свиней. Це дозволить розв’язати проблему з нестачею донорських органів, особливо нирок.

Кому ще пересаджували органи від свиней

🐷 Першим пацієнтом, який у березні цього року отримав нирку від свині з 69 генетичними модифікаціями, став Ричард Слейман. На жаль, чоловік помер за два місяці після операції через непов’язану з нею причину.

❤️‍🩹 Другою пацієнткою зі свинячою ниркою стала Ліза Пізано, яка також отримала серцеву помпу через недостатність цього органа. Однак вона померла за 47 днів після трансплантації через порушення кровопостачання нирки.

🫀 У 2022 році медики вперше провели пересадку серця модифікованої свині людині. І хоча пацієнт, Девід Беннет, помер за два місяці після трансплантації, причиною цього назвали введення йому антитіл, а не інфекцію свинячим вірусом, як вважали раніше.

💔 Другому пацієнту, Лоуренсу Фасетту, пересадку свинячого серця зробили у 2023 році. Але він також помер за шість тижнів після трансплантації через відторгнення пересадженого органа, що часто трапляється і з людськими органами.

🐖 У Китаї першому живому пацієнту пересадили печінку генетично модифікованої свині. Як повідомляють лікарі, пацієнт добре відновлюється, а орган виробляє жовч на рівні 75 відсотків від норми.