Другий пацієнт отримав серце від генномодифікованої свині

У середу 20 вересня у США вдруге в історії пересадили серце від генетично модифікованої свині пацієнтові з термінальною стадією серцевої хвороби. Станом на третій день після трансплантації прооперований чоловік ще відновлюється, але перебуває при тямі та може спілкуватися з рідними. Про це повідомляє сайт Медичної школи Університету Мериленду, лікарі якої здійснили обидві знакові трансплантації свинячих сердець.

University of Maryland Medical Center

University of Maryland Medical Center

Хто став другим?

Друге свиняче серце отримав 58-річний ветеран Лоуренс Фасетт (Lawrence Faucette) з Меріленду, який через важку хворобу невдовзі мав померти внаслідок серцевої недостатності. Єдиним виходом для нього була трансплантація серця, однак кілька лікарень визнали його непридатним через наявну хворобу периферійних судин та ускладнення з внутрішньою кровотечею.

Тоді лікарі мерилендської лікарні запропонували Лоуренсу серце від свині, яку генетично модифікували для більшої сумісності її органів з людським організмом. Чоловік погодився, усвідомлюючи всі ризики, і 20 вересня йому успішно пересадили свиняче серце у ході восьмигодинної операції. За словами лікарів, зараз пацієнт дихає самостійно, а його серце справно функціонує і не потребує додаткової підтримки. Лікарі наглядатимуть за пацієнтом, але сподіваються, що невдовзі він зможе повернутися додому до сім'ї.

Що передувало операції?

Першу трансплантацію серця від генетично модифікованої свині пацієнтові, що потребує пересадки органу, провели у січні 2022 року. Операція була успішною, ознак негайного відторгнення органа не спостерігали, однак через два місяці пацієнт помер. Пізніше з'ясувалося, що серце, попри ретельне обстеження, було інфіковане свинячим цитомегаловірусом, але стан чоловіка погіршився через введення йому внутрішньовенно антитіл. Ті мали захищати пацієнта від інфекцій, але призвели до появи в його організмі антитіл, що націлилися на чужий орган. Після цього і до Фасетта свинячі серця пересаджували лише людям зі смертю мозку.