Живій людині вперше успішно пересадили свинячу печінку

В Китаї вперше пересадили печінку генномодифікованої свині живій людині, 71-річному чоловікові з пухлиною печінки. Його здоров’я не погіршилося за два тижні після пересадки, а трансплантат виробляє жовч на рівні 75 відсотків від норми. Лікарі сподіваються, що орган нормально приживеться, адже пересадка печінки зазвичай не викликає таких ускладнень, як пересадка серця чи нирок. Про це повідомляє журнал Nature.

Печінка свині. Science Photo Library

Печінка свині. Science Photo Library

Чому пересадили свинячу печінку замість людської?

Пухлина уразила більшу, праву частку печінки, через що орган майже не функціонував нормально. Лікарі не були певні, що маленький шматок печінки, який зазвичай трансплантують від людського донора, зможе повноцінно виконувати функції цього органа. Крім того, потрібно було діяти швидко, щоб пухлина не поширилася на решту організму.

Таким чином, на допомогу прийшла ксенотрансплантація — пересадка від нелюдського донора. Для того, щоб запобігти відторгненню, науковці генетично модифікували свиню, видаливши «свинячі» маркери з поверхні клітин та стимулювавши вироблення людських білків. Також печінку перевірили на відсутність вірусу, який, імовірно, раніше спричинив смерть пацієнта з серцем від генномодифікованої свині.

Тепер лікарі спостерігатимуть за здоров’ям пацієнта: вони сподіваються, що з часом ліва частка печінки розростеться і зможе повністю замінити трансплантат, а свиняча печінка стане своєрідним містком до цього. Також такий досвід допоможе покращити техніку ксенотрансплантації, яка може забезпечити органами людей, що з якихось причин не можуть отримати людські.

Які ще свинячі органи пересаджували людям

🐷 Історія трансплантації печінки від свині почалася з пацієнта зі смертю мозку, що дозволило оцінити всі можливі ускладнення та ризики. Протягом 10 днів трансплантований орган справно функціонував у тілі людини.

❤️ Серце від генетично модифікованої свині отримав у 2022 році 57-річний Девід Беннет. За два місяці оголосили про його смерть і розпочали розслідування. Попри відсутність ознак відторгнення органа, останній звіт повідомив, що причиною смерті Девіда Беннета стали уведення йому антитіл та імунна реакція організму на трансплантований орган.

🐖 Перший живий пацієнт, який отримав нирку від генетично модифікованої свині, 62-річний Річард Слейман також помер за два місяці після операції. Лікарня, де відбулася трансплантація, стверджувала, що смерть Річарда не пов’язана з операцією.