Трансплантація калу полегшила діарею та біль у животі в пацієнтів з діабетом

Трансплантація калу виявилася безпечною та ефективною для полегшення симптомів кишкових порушень у пацієнтів з цукровим діабетом першого типу. Завдяки їй пацієнти позбулися здуття, діареї та болю в животі. Такий підхід допоможе лікувати гастроентеропатію — порушення роботи шлунка та кишківника, яке часто супроводжує діабет, але не має ефективних методів терапії. Дослідження опублікували в журналі eClinicalMedicine.

Лікарка Katrine Lundby Høyer з капсулою препарату для трансплантації калу. Steno Diabetes Center Aarhus

Лікарка Katrine Lundby Høyer з капсулою препарату для трансплантації калу. Steno Diabetes Center Aarhus

Наскільки ефективною виявилася нова терапія?

Дослідження провели на 20 пацієнтах з діабетом першого типу та важкою гастроентеропатією, половина з яких отримувала капсули з кишковою мікробіотою з калу здорових донорів, а інша половина — плацебо. У пацієнтів, що протягом чотирьох тижнів приймали капсули з кишковою мікрофлорою, на 40 відсотків зменшилися симптоми гастроентеропатії та синдрому запаленого кишківника порівняно з 13 відсотками в групі плацебо.

Водночас у цих пацієнтів якість життя покращилася на майже 30 відсотків, а в групі плацебо — лише на 19. Побічні ефекти здебільшого проявлялися як порушення роботи кишківника й не були пов’язані безпосередньо з лікуванням. Якщо результати підтвердяться на більшій вибірці, то трансплантація кишкової мікробіоти може стати новим стандартом лікування порушень роботи шлунково-кишкового тракту в пацієнтів з діабетом.

Для чого ще застосовують трансплантацію калу

💊 Трансплантацію калу використовують для боротьби з порушенням роботи кишківника внаслідок приймання антибіотиків. У США вперше схвалили для цього препарат у вигляді таблеток.

🦠 Утім результати лікування псевдомембранозного коліту, викликаного стійкими до антибіотиків бактеріями, суперечливі: трансплантація калу виявилася дієвішою за деякі антибіотики, але новий антибіотик перевершив її у боротьбі з рецидивами.

🧠 Також трансплантацію калу запропонували застосовувати для лікування пацієнтів з хворобою Паркінсона, утім подальші дослідження показали, що така терапія не покращує стан пацієнтів, хоч і є безпечною для них.