Американські науковці описали дію експериментального антибіотика оксадіазолу проти псевдомембранозного коліту, спричиненого бактеріями Clostridioides difficile. У дослідах на мишах препарат не лише вилікував наявну інфекцію, а й перешкодив її рецидивам, йдеться у статті журналу Proceedings of the National Academy of Sciences.
Навіщо нам новий антибіотик проти коліту?
Псевдомембранозний коліт, який спричиняє бактерія Clostridioides difficile проявляється зазвичай болем у животі та діареєю, яка у важких випадках може призводити навіть до смерті. Інфекція важко піддається лікуванню поширеними антибіотиками й наразі ще має обмежену чутливість до кількох препаратів. Проте, приблизно у чверті пацієнтів навіть після виліковування хвороба повертається за кілька тижнів через здатність бактерії формувати вкрай стійкі спори, які проростають за сприятливих умов, вертаючи хворобу. Тому вчені Університету Нотр-Дам взялися за пошуки нового, ефективнішого засобу проти кишкової інфекції. Проаналізувавши базу даних експериментальних препаратів, вони натрапили на речовину із групи оксадіазолів, яка у дослідах проявила здатність не лише знищувати активні бактерії, а й пригнічувати їхнє проростання зі спор.
Яка дія антибіотика проти C. difficile в організмі?
Перше випробування препарату для лікування інфекції вчені провели на мишах, у яких спричинений C. difficile коліт подібний до такого у людей, зокрема у плані рецидивів. Частину тварин лікували експериментальним оксадіазолом, а інших для порівняння — типовим антибіотиком ванкоміцином. На 25 день від лікування у групі оксадіазолу живими лишилися 70 відсотків тварин, ванкоміцину — 60 відсотків, а нелікованих — 40 відсотків. При цьому на 21 день після приймання оксадіазолу у тварин не виявили спор C. difficile у випорожненнях, на відміну від тварин в інших групах. Після ванкоміцину коліт у мишей став вертатися на 10-13 день, але в лікованих оксадіазолом більше не повертався. Тож вчені сподіваються, що відкрили новий засіб для боротьби з небезпечною кишковою інфекцією у людей. Чи справді це так — покажуть наступні дослідження.
Між тим, іншим лікуванням кишкової інфекції C. difficile є трансплантація калу, яку нещодавно дозволили у США та Австралії. Дієвість такої терапії виявилася навіть вищою, ніж у лікування наявними антибіотиками. А для комфорту пацієнтів американський регулятор навіть схвалив оральні капсули з бактеріями з донорських фекалій.