Нирка свині продовжила функціонувати в тілі людини через місяць після пересадки

Свиняча нирка, пересаджена людині зі смертю мозку справно функціонує уже протягом 32 днів, даючи надію на успішну трансплантацію органів свиней людям. Про досягнення повідомляє Медичний центр Лангона при Нью-Йоркському університеті.

Лікарі під час пересадки свинячої нирки пацієнтові. NYU Langone Health

Лікарі під час пересадки свинячої нирки пацієнтові. NYU Langone Health

Як нирка свині прижилася в організмі людини?

Використання для трансплантації органів свиней потенційно може розв'язати проблему з нестачею донорів серед людей. Щоб зробити їх суміснішими з людським організмом, свиней вирощують генетично модифікованими. У попередніх дослідженнях використовували свиней із одразу кількома зміненими генами, але тепер американські лікарі обмежилися лінією свиней GalSafe, у якої лише заблокували ген, відповідальний за утворення вуглеводу альфа-галактози. Він відсутній у приматів, а тому може спричиняти миттєве відторгнення тваринного органу у людей.

Підготування свинячої нирки до трансплантації людині. NYU Langone Health

Підготування свинячої нирки до трансплантації людині. NYU Langone Health

Та цього разу генетичну модифікацію поєднали ще й внесенням під кору нирки тимуса донорської свині — залози, яка відіграє ключову роль у розвитку клітинного імунітету. Так медики хотіли убезпечитися від появи націлених на пересаджений орган імунних клітин у пацієнта, окрім використання стандартних препаратів, що пригнічують імунну систему після трансплантації.

Кому пересадили нирку?

Реципієнтом свинячого органу став 57-річний чоловік Моріс Міллер (Maurice Miller), якому діагностували смерть мозку. Його життя підтримувалося лише апаратами життєзабезпечення, тож рідні пацієнта дали дозвіл провести на його тілі випробування ксенотрансплантації — пересадки органа від тварини людині.

Моріс Міллер, пацієнт, якому пересадили нирку свині. NYU Langone Health

Моріс Міллер, пацієнт, якому пересадили нирку свині. NYU Langone Health

Щоб точніше оцінити функціональність свинячої нирки, чоловікові видалили обидві його власні нирки. Операція з пересадки пройшла успішно, лікарі не відмітили ознак негайного відторгнення.

Свиняча нирка одразу почала виконувати свої функції, продукуючи сечу. Протягом 32 днів від пересадки рівні у крові сполуки креатиніну, що вказує на функціональність нирки, залишалися в межах норми. Відбираючи зразки тканин нирки щотижня, лікарі теж не відмітили розвитку патологічних процесів. За її станом продовжать спостерігати ще протягом місяця, щоб краще зрозуміти, як перенести ксенотрансплантацію у клінічну практику.

Попередні випробування ксенотрансплантації на людях

🥇 Першу нирку модифікованої свині лікарі пересадили майже два роки тому пацієнтці зі смертю мозку. Тоді орган залишили в тілі усього на три дні

🔀 Невдовзі після цього чоловікові пересадили одразу обидві свинячі нирки

💞 Інша група лікарів повідомила, що успішно трансплантувала свиняче серце пацієнтові, що не міг отримати орган від людського донора

🥊 На жаль, через два місяці пацієнт помер — імовірно, внаслідок введення йому антитіл, що націлилися на пересаджений орган

💕 Наступну схожу операцію з пересадки свинячого серця з міркувань безпеки провели двом людям зі смертю мозку