Інженери NASA вимкнули плазмовий науковий інструмент на космічному апараті «Вояджер-2» через поступове зменшення його електричної потужності. Інші чотири наукові прилади місії продовжують працювати в штатному режимі. Науковці сподіваються, що зонд зможе функціонувати принаймні з одним робочим науковим інструментом до 2030-х років. Детальніше про вимкнення інструмента «Вояджера-2» розповіли на сайті Лабораторії реактивного руху NASA.
Що досліджує «Вояджер-2» зараз?
«Вояджер-2» запустили ще у 1977 році, а зараз він знаходиться на відстані понад 20,5 мільярдів кілометрів від Землі та продовжує досліджувати регіони за межами нашої геліосфери — тобто там, куди не досягає навіть сонячний вітер. Після завершення досліджень гігантських планет у 1980-х роках для збереження ресурсів команда місії вимкнула кілька наукових інструментів, що забезпечило додаткову працездатність місії ще на кілька років. З того часу команда вимкнула всі системи на борту, які не є критично важливими для роботи зондів, наприклад деякі обігрівачі, а також налаштувала моніторинг напруги.
Інженери місії вжили всіх можливих заходів, щоб уникнути вимкнення ще одного наукового інструменту якомога довше. Однак 26 вересня віддали команду відключити науковий інструмент, який вимірює кількість плазми та напрямок її руху. Він вже відіграв критичну роль у 2018 році, підтвердивши, що зонд покинув геліосферу, а після цього найбільш корисні дані надходили лише раз на три місяці. Це вплинуло на рішення вчених вимкнути цей інструмент раніше за інші. Команда «Вояджера-2» продовжує слідкувати за станом космічного апарата та його доступними ресурсами, щоб максимально ефективно використовувати науковий потенціал місії.
Що відомо про місію «Вояджерів»
🛰 Наприкінці минулого року «Вояджер-1» втратив зв’язок із Землею, який відновили аж за п’ять місяців потому. А вже в червні цього року він знову відновив роботу.
📡 Влітку минулого року така невдача спіткала і «Вояджер-2» через неправильну орієнтацію антени стосовно Землі. Але тоді астрономам вдалося виправити несправність за тиждень.
⚡️ За розрахунками фахівців місії, інструменти «Вояджера-2» можуть пропрацювати до 2026 року завдяки системі захисту від стрибків напруги.
📸 Світлини Нептуна, які «Вояджер-2» надіслав ще у далекому 1989, виявилися занадто контрастними, через що планета-гігант здалася астрономам синішою, ніж є насправді.