Інструменти «Вояджера-2» пропрацюють ще три роки

Команда місії зонда «Вояджер-2», який вже 45 років працює у космосі, вирішила продовжити роботу наукових інструментів апарата ще на три роки. Фахівці місії відключать на «Вояджері» систему захисту від стрибків напруги, що зекономить запаси енергії, яка необхідна для живлення інструментів. Про своє рішення NASA повідомила на сайті.

NASA / JPL-Caltech

NASA / JPL-Caltech

Звідки «Вояджер-2» бере енергію?

Апарат «Вояджер-2» після свого близнюка — апарата «Вояджер-1» — став другим рукотворним об'єктом в історії, якому вдалося залишити геліосферу і дістатися міжзоряного простору. Хоча очікувалося, що «Вояджер-2» пропрацює близько п'яти років, сьогодні місія апарату триває вже 45 років. Зараз «Вояджер-2» знаходиться на відстані майже 20 мільярдів кілометрів від Землі та поступово втрачає доступну енергію, яка необхідна для обігріву апарату та роботи його наукових інструментів, яких на борту «Вояджера-2» працює п'ять.

Обидва «Вояджери» живляться від ядерної енергії, оскільки їм не дістається достатньо сонячного світла. Енергію для них генерують радіоізотопні термоелектричні генератори, які перетворюють теплоту від розпаду плутонію в електрику. Цей процес безперервний, тож щороку кількість виробленої енергії зменшується.

Поки зниження енергопостачання не впливало на наукові результати місії, але щоб компенсувати втрати, інженери відключали обігрівачі та інші системи, що не були потрібні для підтримки польоту. Втім, і ці запаси енергії для «Вояджера-2» вже майже вичерпані, однак фахівці NASA знайшли можливість уникнути відключення інструментів.

Як інструменти продовжать роботу?

Рішення фахівці місії «Вояджера-2» знайшли у відключенні системи запобігання стрибкам напруги. Цей крок дозволить відкласти відключення приладів до 2026 року, а не цього року, як планувалося. За словами NASA, обидва «Вояджери» демонструють стабільні рівні напруги, тому мають мінімальну потребу у системі безпеки. Якщо все спрацює, такий же підхід використають для «Вояджера-1», оскільки наступного року у нього також закінчаться доступні запаси енергії.

«Вояджер-2» був єдиним апаратом, який дістався Урана. Нещодавно вченим вдалося знайти в архівних даних «Вояджера-2» свідчення того, що під поверхнями супутників Урана можуть бути океани.

геліосферу
зона навколо Сонця, оточена міжзоряним простором, який перебуває під впливом сонячного вітру