Мурахи полікувалися харчовою добавкою з попелиць від грибної інфекції

Мурахи Formica fusca додали у свій раціон при інфікуванні грибним патогеном попелиць, яких розводять задля цукристих випорожнень. Імовірно, вони переходять на попелиць через високий вміст у них біологічно активних сполук, які допомагають боротися з інфекцією. Про дослідження у журналі Biology Letters пише New Scientist.

  Мурахи Formica fusca доглядають за попелицями. Obsidian Soul / Wikimedia Commons

Мурахи Formica fusca доглядають за попелицями. Obsidian Soul / Wikimedia Commons

Як попелиці можуть лікувати?

Мурахи багатьма аспектами життя схожі на людей. Наприклад, вони одні з небагатьох тварин, що ведуть сільське господарство — вирощують гриби, доглядаючи за ними та підтримуючи оптимальні для їх зростання умови, а також розводячи попелиць (Aphidoidea), цукристими випорожненнями яких живляться. Також у мурах виявили своєрідну медицину — вони споживають власну мурашину кислоту для захисту від бактерій та лікують поранених у бою родичів секретом із власної спини. Але нове дослідження показує, що фермерство та лікування у мурах може бути пов'язаним. Дослідники Грацького університету з австрійськими, німецькими й фінськими колегами звернули увагу на те, що інфіковані грибним патогеном мурахи віддають перевагу багатій на перекис водню їжі. Деякі попелиці теж містять перекис водню, тож вчені зацікавилися, чи можуть вони слугувати за лікувальну їжу комахам.

Як лікувалися мурахи попелицями?

У дослідах науковці відібрали з природи 30 мурах Formica fusca та заразили половину патогенним грибом. Відтак обом групам представили на вибір їжу: звичайну цукрову суміш із медом та суміш, до якої додали малу чи велику кількість подрібнених попелиць.

З'ясувалося, незаражені мурахи найбільше віддають перевагу звичайній солодкій їжі. Однак інфіковані грибом комахи до 50 відсотків свого раціону формували із корму з високим вмістом попелиць, чим знижували показник смертності від хвороби. А після того, як комахи одужували, вони знову верталися до цукрово-медового раціону. Імовірно, вони тягнуться до багатої перекисом водню їжі, яка допомагає їм побороти інфекцію. Утім, позитивний ефект попелиць відмічали лише за умови, коли комахи мали доступ і до інших джерел їжі. Можливо, через зменшення ризику передозування дієвими речовинами з попелиць.

  • Нещодавно науковці порахували, скільки мурах загалом живе на Землі. Їх виявилося 20 000 000 000 000 000 особин.