Ему та нанду дістали їжу з головоломки. Досі їх вважали недостатньо розумними для цього

Родичі страусів, ему та нанду, винайшли спосіб дістати їжу з головоломки, хоча раніше науковці вважали, що їхніх розумових здібностей для цього недостатньо. Науковцям вже було відомо, що птахи мають здібності до розв’язання проблем, але більшість подібних досліджень були проведені на воронах і папугах, яких вважають розумнішими за страусів. Тепер дослідники вважають, що здатність винаходити способи розв’язання проблем виникла набагато раніше в еволюції птахів, а можливо й у їхніх предків — динозаврів. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Зграя ему на фермі в Німеччині. Florian Timm

Зграя ему на фермі в Німеччині. Florian Timm

Яку головоломку птахи розв’язували заради їжі?

Науковці запропонували головоломку трьом видам птахів: великим нанду (Rhea americana), австралійським ему (Dromaius novaehollandiae) та африканським страусам (Struthio camelus). Для того, щоб отримати їжу, птахи мали обертати пластиковий диск так, щоб отвір у ньому збігся з однією з п’яти камер з салатом всередині. Спершу птахам показали, як розв’язати головоломку, а потім фіксували, як її виконуватимуть самі птахи за пів години.

Головоломка, з якою впоралися ему та нанду. Clark et al. / Scientific Reports, 2025<br>

Головоломка, з якою впоралися ему та нанду. Clark et al. / Scientific Reports, 2025

Усі три ему впоралися із завданням з першої спроби, а один із двох нанду навіть зумів розібрати головоломку, щоб дістати одразу всю їжу. Водночас страуси із завданням не впоралися — науковці пов’язують це з меншим відносним розміром мозку, ніж у нанду та ему. Оскільки дослідники вважають, що поведінка безкілевих птахів, до яких належать ему та нанду, подібна до поведінки їхніх предків динозаврів, то припускають, що й здатність до розв’язання проблем з’явилася ще за часів динозаврів.

Якими розумовими здібностями дивували науковців птахи

🐦‍⬛️ Ворони, яких вважають рівними за розумовими здібностями з приматами, що не є людьми, виявилися також здатними рахувати голос, як це роблять малі діти.

🐦 Сойки змогли навмисно пригадати деталі подій, які до цього не запам’ятовували. А вищий інтелект у них пов’язали з кращим самоконтролем, як і в людей.

🦜 Какаду першими після приматів навчилися поєднувати різні продукти для зміни їхнього смаку. А танумбарські какаду, які відомі здатністю використовувати інструменти, обрали саме ті пристосування, які потрібні для конкретного завдання.

🕊 Поблизу Сіднея жовточубі какаду виявилися настільки вправними у відкриванні кришок сміттєвих баків, що місцеві жителі змушені вигадувати нові способи захищати від них сміття.