Вуличні коти поласували 347 зникомими видами тварин

Науковці нарахували серед жертв вуличних котів понад 2 тисячі видів тварин, з яких 347 перебувають під загрозою зникнення. Складена вченими база даних про те, кого їдять коти, свідчить про їхній помітний вплив на біорізноманіття, який треба враховувати у природоохоронних заходах. Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications.

Chandler Cruttenden / Unsplash<br>

Chandler Cruttenden / Unsplash

Чому котячі полювання зацікавили вчених?

Одомашнені понад 9 тисяч років тому коти поширилися світом, що призвело до порушення багатьох екосистем, які вони заселили. Котів відносять до найпроблематичніших інвазивних видів у світі зокрема через те, що вони полюють на місцеву фауну, що ставить багато видів тварин під загрозу вимирання. Лише в Австралії коти щороку вбивають 1,5 мільярда місцевих тварин, а сукупні втрати по світу можуть сягати величезних цифр. Дослідити, які тварини можуть постраждати від котячих полювань, взялися американські екологи з Обернського університету разом з колегами з інших країн, використовуючи дані 533 досліджень раціону котів на вільному вигулі.

Кого ж їдять коти?

Хоча найчастіше у котячому меню опинялися миші й щури, всього науковці виділили 2084 видів тварин, які стають жертвами котів. Комах і амфібій коти обирають рідше, тому 90 відсотків споживаних ними тварин складають птахи, рептилії та ссавці: серед жертв вчені нарахували 981 вид птахів, 463 види рептилій та 431 вид ссавців. 16,65 відсотка впольованих котами тварин належать до природоохоронних. Зокрема це західний квол (Dasyurus geoffroii), що є ендемічним ссавцем Західної Австралії, а також морський птах буревісник молокайський (Puffinus newelli) — ендемік Гавайських островів. Оскільки більшість досліджень проводилися в Австралії та Північній Америці й велика частина світу залишилася майже не врахованою, багато жертв котів лишаються не ідентифікованими. Тож вчені наголошують, що справжні масштаби котячого хижацтва вимагають додаткових досліджень.

Що ще відомо про котячі вподобання

😼 Якщо приділяти більше уваги іграм і годувати домашніх улюбленців кормом із високим вмістом м'яса, на вільному вигулі кількість впольованих ними тварин скоротиться.

🐈‍⬛ Це підтверджується і тим, що домашні коти не надто охоче грають з іграшками, з яких треба добувати їжу, надаючи перевагу корму з миски.

🙀 А покращити апетит котиків можна завдяки умамі-речовинам, адже навіть імітуючи смак м'яса у воді, коти не можуть встояти, особливо це стосується додавання амінокислот, що містяться у тунці.