Темрява та нерівна поверхня південного полюса завадили модулю Athena сісти на Місяці
Фахівці американської компанії Intuitive Machines з’ясували, що невдала посадка модуля Athena на Місяці у березні цього року була спричинена поганим освітленням і нерівною поверхнею південного полюса супутника. Через них пристрій для вимірювання висоти, званий альтиметром, й оптична навігаційна система дали збій. Компанія планує вдосконалити ці пристрої вже у наступній місії, яку відправлять на Місяць за рік. Про це повідомив сайт Space News.
Як темрява й особливості поверхні Місяця погіршили роботу альтиметра?
Модуль Athena відправили до Місяця 26 лютого в межах місії IM-2, яка мала досліджувати водні ресурси супутника. Вже 8 березня — за два дні після його посадки — стало відомо, що посадковий модуль Nova-C впав на бік, а тому не зміг отримувати достатньо енергії від своїх сонячних панелей і вимкнувся. Як виявилося, до невдачі посадки призвели ті ж фактори, що спричинили падіння «Інджін’юіті» на Марсі — невідповідність реальних умов посадки тим, у яких тренували навігаційні системи цих апаратів.
Так на південному полюсі Місяця тіні від стінок кратерів є значно глибшими та більш видовженими, ніж це було передбачено під час тренування. Крім того, на менших висотах вигляд кратерів відрізнявся від тих зображень, які отримували з апарата NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, що погіршило навігацію посадкового модуля. Нарешті, Intuitive Machines так і не вдалося позбутися шуму та розмиття сигналу альтиметра, які доклалися до провалу їхньої минулої місії «Одіссей» у лютому минулого року, що не увімкнулася після місячної ночі.
У майбутньому компанія планує додати незалежний від світла пристрій для визначення швидкості руху відносно поверхні й оновлену базу вигляду кратерів для кращої роботи оптичної навігаційної системи. Також місія IM-3 проходитиме більш ретельне, наближене до реальних умов, випробування її систем на Землі. Як заявили в Intuitive Machines, це не спричинить затримок запуску місії, але може дещо збільшити її вартість. Як й інші місячні місії, вона допоможе підготувати наукові інструменти та обладнання до пілотованої місії «Артеміда», яка має відбутися не раніше за 2026.
Які успіхи в приватних місячних місій
🎉 Інша приватна американська компанія Firefly Aerospace таки змогла успішно доставити свій модуль на Місяць і м’яко його посадити — уперше в історії приватних місій.
📸 Цей модуль, Blue Ghost, пропрацював на супутнику два тижні, протягом яких сфотографував захід і затемнення Сонця. Крім того, він випробував електричний щит від місячного пилу.
🛰 Свої спроби доставити апарат на Місяць мали і японські компанії. Щоправда, модуль Hakuto-R компанії ispace розбився об поверхню супутника під час посадки у 2023 році.
🌙 Але компанія продовжила спроби та запустила нову місію RESILIENCE, яка вже дісталася орбіти Місяця з науковими інструментами та культурними пам’ятками на борту.