Собаки невипадково натисли на кнопки-слова для спілкування з хазяями

В експерименті з популярними кнопками для дресування, на які собаки можуть натискати та «вимовляти» слова з їх допомогою, психологи тварин знайшли докази того, що собаки не просто випадково натискають на них і не повторюють дії за хазяями, а можуть розуміти їх значення. Вони порівняли частоту натискання собаками кнопок і їхню послідовність з випадковими моделями та виявили, що деякі комбінації слів зустрічалися набагато частіше, ніж це можна було б пояснити випадковістю. Це відкриття поки не свідчить про повноцінне розуміння собаками людської мови, але вказує на те, що вони здатні до складнішої комунікації, ніж вважали досі. Подальші дослідження допоможуть з’ясувати, наскільки глибоко собаки розуміють значення слів на кнопках для дресування. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Собаки невипадково натисли на кнопки-слова для спілкування з хазяями

Собаки невипадково натисли на кнопки-слова для спілкування з хазяями

Як вивчали поведінку собак?

Попередні дослідження вже показали, що собаки здатні розуміти слова з кнопок для дресування, принаймні пов'язані з іграми чи прогулянкою. Однак вони мали обмеження у методі дослідження чи розмірі вибірки, тож дослідники обрали 150 собак, власники яких вже використовують кнопки для дресування, щоб перевірити здатність собак комунікувати з їх допомогою. Учасники дослідження звітували про порядок натискання кнопок ними та улюбленцями за допомогою спеціального додатка. Усього зафіксували понад 200 тисяч натискань, третина з яких була зроблена собаками.

Для кожного окремого слова з дошки з кнопками, а також для їхніх попарних поєднань науковці розрахували індекс випадковості, який визначає імовірність випадкового натискання на кнопку в умовах реального світу. Ці індекси порівняли з індексами у випадкових моделях, і виявилося, що собаки частіше, ніж це можна пояснити випадковим збігом, натискали пари кнопок «їсти» та «гратися», «вийти надвір» і будь-яка інша кнопка та «допоможи» та будь-яка інша кнопка. Такі результати свідчать про здатність собак пов’язувати натискання кнопок із діями їхніх господарів, тобто вони можуть використовувати кнопки навмисно для комунікації з людьми.

Чим ще дивують собаки

🧠 Як виявилося, розмір мозку собак не визначає їхні розумові здібності, а собаки з меншим мозком частіше виконують складні службові завдання.

🐶 Попри поширене переконання, не тільки одомашнення стало причиною зменшення об’єму мозку собак. А у собак сучасних порід мозок виявився навіть більшим за їхніх предків.

😡 Дресування собак, під час якого їх карають, навіть якщо несильно, викликало у тварин стрес і спричинило довготривалі негативні наслідки.

🥎 Обдаровані собаки породи бордер-колі змогли вивчити 12 нових назв іграшок за тиждень, а пізніше — згадали ці назви після двох років розлуки з іграшками.