Мозок собак сучасних порід виявився більшим, ніж у древніх порід

Угорські дослідники з'ясували, що з одомашненням людиною у собак зменшився розмір мозку, як і багатьох інших тварин, яких люди приручили. Однак надалі він став поступово збільшуватися, тому собаки сучасних порід мають більший мозок, ніж представники древніх порід, повідомляється у журналі Evolution.

КТ-скан черепа угорської вижли із візуалізацією мозку. László Zsolt Garamszegi et al. / Evolution, 2023

КТ-скан черепа угорської вижли із візуалізацією мозку. László Zsolt Garamszegi et al. / Evolution, 2023

Чому вчені взялися міряти мозок собак?

З одомашненням пов'язують зменшення розмірів мозку у тварин. Причини цього достеменно незрозумілі, але припускають, що вони лежать у зменшенні потреби тварин підтримувати активну роботу ділянок мозку, пов'язаних із добуванням їжі, ризиком стати здобиччю та вибором партнера. Ефект спостерігали щодо різних тварин, від курей і до корів, а тепер науковці Університету імені Лоранда Етвеша та Центру екологічних досліджень взялися за вивчення собак. Протягом тисячоліть цих чотириногих улюбленців виведено понад 400 порід, деякі з древніх, що зберегли найбільше подібностей з вовками, наявні і до цього часу, тож це дає змогу прослідкувати за зміною розміру мозку тварин у процесі одомашнення від вовків до недавно виведених собак.

У кого більший мозок?

У дослідженні науковці порівняли розміри мозку 865 собак, які представляли 159 різних порід, та вовків. З'ясувалося, що у вовків із середньою вагою близько 30 кілограмів об'єм мозку складає десь 131 кубічний сантиметр. Між тим, в одомашнених собак такої ж ваги цей показник нижчий приблизно на 24 відсотки і складає у середньому 99 кубічних сантиметрів. Але що цікаво, у порід, які виникли недавно, мозок уже більший, ніж у порід, які ближче споріднені з вовками. Тобто у початковий період після одомашнення мозок собак, як і в інших тварин, зменшився. Однак після цього посилений добір людиною окремих ознак, зокрема поведінкових, посприяв поступовому збільшенню розміру мозку.

Раніше ми розповідали, що собаки давніх порід більше схильні відповідати на вовче виття, ніж недавно виведені породи.