В експерименті арахнологів павуки роду Theridiosoma показали особливий метод полювання на комарів: вони створили пружну павутину, натягнули її у формі конуса, а потім «вистрілили» нею в бік комахи. Як виявилося, павуки відчувають вібрації повітря, що дозволяє їм виявляти здобич ще до контакту з павутиною. Таке відкриття показує новий, невідомий раніше метод полювання у павуків. Дослідження опублікували в журналі Journal of Experimental Biology.
Спосіб полювання павуків роду Theridiosoma: спочатку павук натягує павутину у формі конуса, а потім «вистрілює» нею у бік здобичі, коли відчуває вібрації крил комара. Han & Blackledge / Journal of Experimental Biology, 2024
Як павуки ловили комарів на льоту?
Науковці провели серію експериментів у лабораторних тераріумах з павуками Theridiosoma gemmosum, які мешкають на більшості територій Північної півкулі. Щоб визначити, як павуки виявляють жертву, дослідники використали приклеєних до нитки живих комарів і камертони, що імітували звук крил комах. Поведінку павуків знімали на відео, за яким пізніше аналізували прискорення, швидкість і точність рухів павуків під час «пострілів».
Дослідження показало, що павуки реагують на вібрації, викликані рухом крил комах, а не появу комара у полі зору. Це підтвердила реакція павуків на звук камертона. Вони можуть точно визначити місце здобичі та вистрілити павутиною у напрямку її польоту, але тільки тоді, коли комар знаходиться у зоні досяжності павутини. Постріл павутини досягає прискорення до 504 метрів на секунду у квадраті та дозволяє павукам миттєво захоплювати здобич.
Послідовні стадії полювання на комара: А — павутина натягнута, павук ще не помітив жертву; В — павук «вистрілив» павутиною в бік комара; С — павутина досягає комара; D — павутина у ненатягнутому, плоскому стані. Han & Blackledge / Journal of Experimental Biology, 2024
Нове відкриття свідчить про те, що павуки T. gemmosum здатні визначати відстань до жертви та її розташування за вібраціями, як це роблять інші павуки, що виявляють здобич за її рухами у павутинні. Воно також вказує на недооцінений раніше механізм орієнтування у просторі за допомогою вібрацій повітря, який можуть використовувати й інші павуки.
Чим дивували науковців павуки
💡 Як виявилося, за відсутності гравітації павуки здатні орієнтуватися на світло під час плетіння павутини — це з’ясували в експерименті на МКС.
🕸 Павуків-хрестовиків помітили за використанням самців світлячків, яких вони змусили змінити сигнали на «жіночі» та заманювати в павутину інших самців.
🕷 А павук із Коста-Рики використав для полювання на інших павуків приманку зі шовкової нитки, яку ті використовують для будівництва своїх павутин.