Костариканський павук-пірат схопив інших павуків на шовкову приманку

У павука-пірата Gelanor siquirres, який полює на інших павуків і типовий для Коста-Рики, виявили раніше небачену стратегію полювання. Він спускає зі свого сховища вниз довгу лінію сухого шовку, яку інші павуки прагнуть використати для будівництва своїх павутин, але яка насправді є лише приманкою, що приведе їх до павука-пірата. Про це пише New Scientist з посиланням на статтю у журналі Animal Behaviour.

Один із павуків-піратів роду Gelanor. Robb Navarro / iNaturalist 

Один із павуків-піратів роду Gelanor. Robb Navarro / iNaturalist

Як полюють павуки-пірати?

Павуки-пірати (Mimetidae), яких налічується понад 200 видів, не плетуть власних павутин, але користуються тими, що їх створює їхня здобич. Зазвичай вони забираються до павутини інших павуків та починають рухатися, імітуючи потрапляння у пастку комахи. Тоді власник павутини поспішає до потенційної здобичі, але натомість сам стає нею у лапах павука-пірата. А іноді пірат імітує рухи протилежної стати, щоб привабити жертву. Однак вид Gelanor siquirres, за яким спостерігали вчені Університету Родріго Фасіо Бренеса, Університету Небраски та Університету Сан-Пауло, вирізнився поміж сотень родичів.

Яку тактику обрав костариканський пірат?

G. siquirres уночі спускає з рослин вертикальний тяж сухого шовку довжиною близько 2 метри. Це хороша приманка, оскільки павуки, які щодня поновлюють свою павутину, розглядають її як вдалий субстрат для прикріплення своєї липкої павутини. Але щойно вони торкнуться лінії, павук-пірат, почувши вібрації, атакує їх зверху зі свого сховища. Або ж пірат може дозволити здобичі дослідити сухий шовк і піднятись по ньому безпосередньо до його укриття. Тепер вчені хочуть з'ясувати, чи унікальна стратегія G. siquirres, або ж є й інші павуки з подібним полюванням.

  • Якщо павуки-пірати взагалі не плетуть павутин, то нещодавно відкритий вид павуків з острова Кокос вирізнився плетінням аж трьох видовищних типів павутин.