Павук змусив упійманих світлячків прикидатися самками і заманювати нових жертв

Арахнологи виявили вид павука, здатного використовувати світлячків для заманювання у своє павутиння інших світлячків. Для цього павук змушує самців світлячків подавати світлові сигнали, подібні до сигналів самок, через що в павутину потрапляє ще більше самців світлячків. У польовому дослідженні виявилося, що завдяки такій стратегії павукам вдається спіймати набагато більше комах, ніж без допомоги світлячків. Такі результати опублікували в журналі Current Biology.

Павук загортає світлячка у свою павутину. Xinhua Fu

Павук загортає світлячка у свою павутину. Xinhua Fu

Як вдалося дослідити стратегію полювання павука?

Науковці провели польові експерименти за участі павуків-хрестовиків Araneus ventricosus та їхньої здобичі — світлячків Abscondita terminalis. Вони порівнювали, скільки світлячків потрапить у павутину за 4 умов: коли в ній є павук і світлячок подає сигнали, коли павук є і світлячок не подає сигнали, коли павука немає і світлячок подає сигнали та коли павука і світлячка немає.

За наявності павука самці світлячків починали подавати сигнали, подібні до сигналів самок — лише одним з двох ліхтариків на черевці та по одному сигналу за раз, тоді як на волі самці зазвичай сигналізують обома ліхтариками і чергами зі спалахів. У більш як 80 відсотках таких випадків під час сигналізування павук знаходився поруч і з рівними інтервалами кусав світлячка і загортав його в павутину. Коли світлячків було декілька, павук «перемикався» між різними самцями, повторюючи ці ж дії.

Науковці припустили, що зміна у сполуках для проведення нервових сигналів змушує самців світлячків видавати сигнали самок, але потрібні подальші дослідження, щоб виявити причину таких змін — чи це отрута павука, а чи його напади на світлячків. Це дослідження показує складні механізми взаємодії між хижаком і жертвою, де хижак використовує жертву, щоб заманювати ще більше здобичі. Раніше таке описували здебільшого на нерухомих приманках.

Які ще пристосування до полювання мають павуки

🌸 Щоб вдало полювати, павукам також потрібно добре ховатися від очей своєї здобичі — самці та самиці павуків-крабів роблять це, разом удаючи квітку хойї. Це перший відомий науці випадок парної мімікрії.

🕷 У Португалії помітили самицю зниклого на 92 роки виду павука з десятьма дітьми. Але цікавий вид не лише цим — його представники будують вертикальні нори зі своєрідними люками, куди провалюється жертва.

🧱 А от костариканський павук-пірат вирізняється не лише тим, що полює на інших павуків, але і тим, як він це робить — для приманювання здобичі цей павук використовує приманку з сухого шовку, яку інші павуки сприймають як будівельний матеріал.

🍃 На Мадагаскарі мешкають павуки, які харчуються хребетними тваринами, зокрема земноводними. І щоб зловити маленьких жаб, вони будують спеціальні пастки з листя, у які жаби потрапляють у пошуках прихистку.