Овуляцію вперше зафіксували на відео

Науковці вперше зафіксували на відео весь процес овуляції у мишей. Як виявилося, він складається з трьох фаз: розширення, скорочення та розриву фолікула — «мішечка» з клітин епітелію та сполучної тканини, у якому розвивається яйцеклітина. Оскільки овуляція притаманна усім ссавцям, а їхня репродуктивна система подібна, нове відкриття допоможе краще зрозуміти розмноження не лише мишей, але й людини. Дослідження опублікували в журналі Nature Cell Biology.

Скануюча електронна мікроскопія процесу виходу яйцеклітини з фолікула. Thomas et al. / Nature Cell Biology, 2024

Скануюча електронна мікроскопія процесу виходу яйцеклітини з фолікула. Thomas et al. / Nature Cell Biology, 2024

Як вдалося розгледіти овуляцію?

Дослідники вивчали виділені з організму мишей фолікули під мікроскопом, використовуючи спеціальні флуоресцентні білки для відстеження руху клітин у фолікулі на різних стадіях овуляції, тобто виходу з нього яйцеклітини. Зазвичай після цього процесу яйцеклітина дозріває і стає готовою до запліднення.

Як виявилося, між стимуляцією фолікула гормонами та виходом з нього яйцеклітини в середньому минало 12,6 години. Сам процес складався з трьох етапів: на першому фолікул наповнювався рідиною та збільшувався, на другому зовнішній шар м’язових клітин фолікула скорочувався, а на третьому відбувався розрив фолікула у найтоншому місці.

Перший етап овуляції виявився пов’язаним з виробленням гіалуронової кислоти, а коли її синтез блокували штучно, то овуляція затримувалася чи не починалася зовсім. Такі результати знайдуть застосування у лікуванні безпліддя, штучному заплідненні та покращенні методів контрацепції.

Що вже відомо про овуляцію

💊 Попри приймання гормональних препаратів, у третини трансгендерних чоловіків науковці спостерігали овуляцію — це свідчить про їхню здатність завагітніти та необхідність використання контрацепції.

😡 Як виявилося, прихована, на відміну від більшості тварин, овуляція у людей могла виникнути як протидія конкуренції та агресії з боку інших жінок.

👃 Попри поширену гіпотезу, що чоловіки вважають фертильних жінок привабливішими через їхній запах, аромат жінок під час овуляції не привабив чоловіків більше, ніж в інші дні циклу, а його хімічний склад не зазнав змін.