Трансгендерні чоловіки зберегли овуляції попри гормональну терапію

Попри замісну гормональну терапію тестостероном, яка порушує менструальний цикл, у третини трансгендерних чоловіків зберігаються овуляції, показало нове дослідження. У такому разі зберігається й можливість завагітніти, що слід буде взяти до уваги сексуально активним трансгендерним чоловікам. Про дослідження у журналі Cell Reports Medicine розповідає Science.

Незапліднена яйцеклітина. Yorgos Nikas / Wellcome Images

Незапліднена яйцеклітина. Yorgos Nikas / Wellcome Images


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому можливість овуляції трансгендерних чоловіків є незвичною?

Трансгендерні чоловіки, які при народженні були записані як жінки, але здійснили перехід до протилежної статі, часто вдаються до гормональної замісної терапії. Вона може полягати, наприклад, у прийманні гормону тестостерону, який у чоловіків має суттєво вищі рівні, ніж у жінок. Це призводить до зміни розподілу жиру в організмі, грубшання голосу, посиленого оволосіння та появи інших зовнішніх ознак, властивих чоловікам. Також у цих людей відмічається припинення менструацій, через що вважалося, що весь менструальний цикл порушений, а отже, овуляцій не відбувається теж.

Але лікарі Медичного центру Амстердамського університету помітили, що у пацієнтів, які проходили хірургічну корекцію статі з видаленням жіночих статевих органів, яєчники мали ознаки недавньої овуляції, попри тривалу гормональну терапію та відсутність менструацій. Видалені органи 52 трансгендерних чоловіків вчені взялися детально дослідити, щоб перевірити припущення.

Що видало овуляції?

Науковці шукали у видалених яєчниках три основні ознаки овуляції: наявність овуляторного фолікула, з якого виходить яйцеклітина; наявність жовтого тіла, яке утворюється на місці фолікула після овуляції; наявність білого тіла, яке формується після руйнування жовтого, що запускає менструацію.

Із 52 зразків, у 17 науковці виявили принаймні одну ознаку овуляції. І це не залежало навіть від того, як довго пацієнт був на гормональній терапії та який у нього рівень тестостерону. Результат підтвердив, що тестостерон не захищає від вагітності, тому контрацепція все одно потрібна усім трансгендерним чоловікам, які не планують вагітніти, висновують автори.