Запах жінок під час овуляції не привабив чоловіків більше, ніж у будь-який інший день циклу, — всупереч попередній гіпотезі про те, що чоловіки вважають фертильних жінок привабливішими через їхній специфічний запах. Ба більше, науковці не знайшли підтвердження тому, що запах жіночого тіла взагалі змінювався залежно від циклу. Це змусить дослідників переглянути розуміння еволюції людських стосунків та їхнє фізіологічне підґрунтя. Результати дослідження опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B.
Чим науковців зацікавили зміни запаху під час овуляції?
Довгий час побутували думка, що привабливість жінки для чоловіка змінюється з перебігом її менструального циклу, досягаючи свого піка саме під час овуляції. Такі зміни пов’язували з коливаннями рівня статевих гормонів, зокрема прогестерону та естрогену. Утім, нещодавні дослідження не змогли знайти зв’язку між фазою циклу та змінами у зовнішньому вигляді та голосі. Через це науковці Лейпцизького університету вирішили перевірити, чи залежить привабливість запаху жіночого тіла від рівнів статевих гормонів у різні дні циклу.
Як перевіряли гіпотезу про привабливість жінки в період овуляції?
До дослідження залучили 29 жінок з регулярним циклом віком 20-30 років та 91 чоловіка віком 19-40 років. Для відбору зразків запаху жінки протягом 12 годин уночі носили під пахвами ватні спонжі, які потім науковці передавали на оцінку чоловікам. Усього кожна жінка надала 10 зразків, відібраних до, під час та після овуляції, настання якої оцінювали за рівнем статевих гормонів у слині та сечі.
Чоловіки оцінювали привабливість запаху за шкалою від -5 до +5, не оцінюючи запах однієї жінки двічі. Порівняння їхніх відповідей не виявило залежності між привабливістю запаху та днем циклу, тобто під час овуляції запах тіла жінки не ставав привабливішим для чоловіків.
Науковці також дослідили хімічний склад запашних речовин тіла жінки. Для цього вони збирали зразки повітря з леткими речовинами під пахвами 16 учасниць дослідження. Щоб визначити хімічний склад зразків, дослідники застосували газову хроматографію та мас-спектроскопію — методи, які дозволяють розділити різні хімічні речовини та визначити будову їх молекул. Аналіз хімічних складових показав, що запах тіла жінки не залежав від рівня статевих гормонів чи овуляції.
Як знання про незмінність запаху під час овуляції допоможуть науці?
Ці результати ставлять під сумнів популярну ідею про те, що жіночий організм здатний сигналізувати про фертильність через запах чи що чоловіки здатні сприймати такі сигнали. Як зазначають науковці, необхідні подальші дослідження для вивчення впливу менструального циклу та пов’язаних з ним коливань рівня статевих гормонів на соціальні взаємодії жінок. Це може вплинути на подальші дослідження в галузі еволюційної психології та поведінкової екології.
- А от причину, з якої овуляція стала в людей прихованою, на відміну від інших тварин, віднайшли у конкуренції між жінками. Як вважають науковці, жінки набули здатності приховувати овуляцію не від чоловіків, а від інших жінок, що несуть загрозу.