На МРТ вдалося виявити 6 видів депресії та тривожності

Нейрологам вдалося за допомогою МРТ виявити у пацієнтів 6 підтипів депресивного та тривожного розладів, а також виокремити лікування, яке буде найбільш ефективним для цих типів. Лікування вже встигли протестувати на пацієнтах із депресією. Це відкриття дозволить вирішити проблему недостатньо точної діагностики депресивних та тривожних розладів. Про нього повідомили у журналі Nature Medicine.

GIPHY

GIPHY

Що особливого у діагностиці депресії за допомогою МРТ?

Лікування депресії та тривожних розладів дуже часто йде шляхом підбору антидепресантів, виявлення їх неефективності чи побічних ефектів та підбору нових. Це дуже відтягує настання ремісії та знижує довіру пацієнтів до лікування в цілому.

На жаль, досі не існувало чітких діагностичних критеріїв, таких як аналіз крові чи МРТ, які могли б виявити депресію та допомогти підібрати правильне лікування. Команда нейрологів зі США та Австралії вирішила це змінити, застосувавши МРТ для виявлення особливостей роботи мозку у пацієнтів з тривожними та депресивними розладами.

Які ще особливості депресії та тривожності помітили науковці?

Для дослідження обрали 800 пацієнтів з великим депресивним розладом, генералізованим тривожним розладом, панічним розладом, соціальною тривожністю, обсесивно-компульсивним розладом та посттравматичним стресовим розладом, а також кількома розладами одразу. Крім них, у дослідженні брали участь також 137 здорових добровольців, які склали контрольну групу.

В учасників дослідження фіксували активність різних ділянок мозку у спокійному стані та під час виконання когнітивних тестів, що дозволило виокремити різні підтипи депресивного та тривожного розладі на основі більшої чи меншої порівняно з контролем активації відповідних ділянок мозку. Залежно від підтипу, у пацієнтів також відрізнялися симптоми, продуктивність та відповідь на лікування.

Відтак, у рандомізованому дослідженні 250 пацієнтам призначили один із трьох антидепресантів або ж візити до психотерапевта. Виявилося, що підтип, який виявляв найбільшу кількість зв’язків між ділянками мозку, найкраще піддавався лікуванню шляхом поведінкової терапії. А популярний антидепресант венлафаксин працював найкраще для лікування тих пацієнтів, у кого були надмірно виражені когнітивні функції.

Чи лікуватимуть тепер депресію швидше?

Оскільки метод дозволив не лише відрізнити різні типи депресії між собою, але і підібрати для них найбільш відповідне лікування, він зможе допомогти у діагностиці та терапії депресивних та тривожних розладів. Щонайменше, застосування МРТ дозволить лікарям зрозуміти, яких симптомів варто очікувати у людей з тим чи іншим підтипом цих розладів.

Як ще можна виявляти депресію

🩸 Нещодавно науковцям все ж вдалося відшукати в крові біомаркери, які можуть вказувати на депресію або біполярний розлад. Однак вони поки не можуть розрізнити ці два розлади між собою

🤒 Одним із симптомів депресії, як не дивно, виявилося тривале підвищення температури тіла. Науковці припустили, що боротися з цим можна, спричинивши ще більше нагрівання тіла, щоб запустити механізми його охолодження

🦠 Депресію також пов’язали з порушенням різноманіття кишкового мікробіому. А також науковці виявили кишкову бактерію, яка розщеплює жіночий гормон і, ймовірно, спричиняє більшу частоту депресивних розладів у жінок