Зоологи вперше виявили у мексиканських кажанів здатні світитися під ультрафіолетом ділянки. У них виявили гребінь коротких щетинок з зовнішнього боку першого і п’ятого пальців лап, який світиться блакитним під ультрафіолетом. Таке ж забарвлення мають і довші волоски на пальцях та краю літальної перетинки між задніми лапами цих кажанів. На відміну від представників іншого виду кажанів, у яких під ультрафіолетом світилося усе тіло, у цих мексиканських кажанів світіння спостерігалося лише на певних ділянках лап і було однаковим у всіх особин. Про відкриття повідомили у статті журналу Mammalian Biology.
Якими були світні кажани?
Науковці дослідили 25 особин кажана виду Tadarida brasiliensis з трьох різних локацій в Мексиці. Науковці припустили, що світіння можу бути пов’язаним з виділенням похідних амінокислоти триптофану, яка здатна світитися під ультрафіолетом. Як вважають зоологи, ці сполуки можуть накопичуватися в ділянках з великим вмістом кератину, таких як кігті та шерсть.
У музейних зразків світіння на лапах не спостерігали, тому дослідники припустили, що для світіння кажан має постійно виділяти сполуки триптофану, інакше з часом вони руйнуються. Функцію такої особливості кажанів поки не виявили, але, можливо, вона відіграє роль у внутрішньовидовій комунікації, особливо під час польоту або міграції.
Як відомо, світитися під ультрафіолетом здатні й інші тварини — наприклад, качкодзьоби. А нещодавно таку здатність виявили у 125 видів ссавців, серед яких кенгуру та білі ведмеді. Але ні в кого з них немає такого унікального малюнка світіння, як у досліджених кажанів з Мексики.
Більше рідкісних кажанів
👅 Раціон маловивченого кажана з Австралії, як вважали науковці, складається переважно з комах, утім у цього виду виявили ще й схильність полювати на менших кажанів, коли основної їжі бракує.
👂 У кажанів-пергачів слух виявився не підвладним часу — і старі, й молоді особини зберігали однаково гарний слух протягом усього свого життя. Це може допомогти з віковими порушеннями слуху й у людей.
🖐 Інший вид кажанів-пергачів став відомим завдяки тому, що розмножується без проникнення, однак пенів цих тварин слугує як «рука», яка допомагає здійснити контакт геніталіями.