Постарілі кажани-пергачі зберегли гострий слух

Зоологи знайшли вид кажанів-пергачів, у яких під час старіння слух не погіршується — на відміну від людей та інших ссавців. При цьому слухова система у них загалом подібна до ссавців. Тому науковці сподіваються, що дослідження цих кажанів допоможе краще зрозуміти, чому зокрема у людей з віком погіршується слух, і як цьому можна запобігти. Результати опублікували на сайті препринтів bioRxiv.

Пергач рудий, чий слух не погіршуться з віком. Michael Durham / Minden Pictures

Пергач рудий, чий слух не погіршуться з віком. Michael Durham / Minden Pictures

Як вдалося з’ясувати стійкість слуху старих кажанів?

Науковці дослідили 23 диких кажанів пергачів рудих (Eptesicus fuscus), розділивши їх на групи молодих (до 6 років) і старих (6-12,5 років) особин. Вік кажанів підтвердили за допомогою ДНК-тесту, оцінюючи ступінь метилювання ДНК, тобто її деактивації, яка посилюється з віком. А слух перевіряли за допомогою електродів, які розмістили тваринам на головах й вимірювали з їхньою допомогою електричний сигнал від слухового нерва у відповідь на звуки різної частоти та гучності — подібний тест проводять людським немовлятам.

Виявилося, що як у молодих особин кажанів, так і в старих поріг чутливості до звуку залишався незмінним. Так само від старіння не змінювалася і будова внутрішнього вуха, зокрема кількість волосяних клітин та нервових закінчень у завитці — з ними часто пов'язують вікову втрату слуху у людей. Науковці припускають, що збереження гострого слуху в кажанів-пергачів може бути пов'язане з їхньою залежністю від ехолокації для виживання. Бо, наприклад, в іншого виду кажанів — єгипетських криланів (Rousettus aegyptiacus), що більше покладаються на зір, слух з віком також погіршується.

  • Генну терапію назвали способом лікувати втрату слуху через вік та вплив гучних звуків. Вона вже показала ефективність на мишах, у яких збільшення активності одного гена збільшило гостроту слуху.