Пергачі стали першими відомими ссавцями, що спаровуються без проникнення

Кажани виду пергач пізній виявилися першими відомими ссавцями, що спаровуються без проникнення в тіло самки. Така риса обумовлена занадто великим ерегованим пенісом самців цих кажанів, який усемеро перевищує розмір статевого отвору самки. Натомість пеніс у цих тварин виконує функцію «руки», що допомагає здійснити контакт геніталіями. Відкриття описане у журналі Current Biology.

Пергач пізній. Alona Shulenko

Пергач пізній. Alona Shulenko

Як розмножуються пергачі?

Біологи Лозаннського університету та Українського центру реабілітації рукокрилих з колегами зацікавилися статевим життям пізніх пергачів (Eptesicus serotinus). У самців цих кажанів непропорційно великий пеніс із характерним набряком у формі серця на кінці. У стані ерекції на орган припадає 22 відсотки довжини тіла тварини, і він у сім разів довший та ширший за піхву самок, через що було незрозуміло, як тварини спаровуються. Як з'ясувалося при спостереженні за 93 спаровуваннями пергачів, кажани роблять це подібно до птахів. Під час спаровування самець і самка всього лише торкаються геніталіями і еякуляція самця відбувається на вульву самки. Однак пеніс все ж не позбавлений функції. Під час спаровування самець активно ним водить по тілу самки зондуючими рухами, тому вчені зробили висновок, що волоски на кінці пеніса допомагають на дотик віднайти вульву самки. Крім того, довгий орган може допомогти самцям обійти міжстегнову мембрану самок, якими ті можуть прикриватися від небажаних спаровувань. Тож певною мірою пеніс слугує свого року «копулятивною рукою».

Ерегований пеніс пізнього пергача. Nicolas J. Fasel et al. / Current Biology, 2023

Ерегований пеніс пізнього пергача. Nicolas J. Fasel et al. / Current Biology, 2023

  • Раніше науковці Українського центру реабілітації рукокрилих з'ясували, що харківські кажани сильно потерпають через війну, яку Росія веде в Україні.