Комп’ютерна томографія черепів вікінгів вказала на карієс і хвороби вух

Комп’ютерна томографія черепів шведських вікінгів з X-XII століть вказала на поширеність серед них карієсу та інфекційних хвороб — запалення вуха та повітроносних пазух у черепі. Науковці сподіваються застосувати цей метод і до інших давніх людських решток, щоб дізнатися про здоров’я людей того часу ті деталі, які залишаються непоміченими під час простого огляду кісток. Дослідження опублікували в журналі BDJ Open.

Один із черепів вікінгів, який досліджували за допомогою томографії. Bertilsson et al. / BDJ Open, 2025

Один із черепів вікінгів, який досліджували за допомогою томографії. Bertilsson et al. / BDJ Open, 2025

На що хворіли вікінги?

Дослідники вивчали ознаки хвороб на зубах і кістках 15 вікінгів. Вони виявили пошкодження у верхній і нижній щелепах, вушних кісточках, суглобах нижньої щелепи та повітряних пазухах, тобто порожнинах у кістках, які зменшують масу черепа зі збереженням його міцності. Оскільки вікінги не мали доступу до антибіотиків, деякі з таких інфекцій могли сильно погіршити якість їхнього життя чи навіть призвести до смерті через поширення по тілу та системне запалення, зване сепсисом.

Зображення черепа з кістками, у яких виявили ознаки захворювання (зафарбовані червоним). Lehrkinder, A., 2025

Зображення черепа з кістками, у яких виявили ознаки захворювання (зафарбовані червоним). Lehrkinder, A., 2025

У шістьох вікінгів виявили втрату зубів, причому в одного — повну, тобто на момент смерті він не мав жодного зуба. У двох третин досліджених вікінгів знайшли ознаки періодонтиту — захворювання ясен, яке може призводити до втрати зубів. У чверті вікінгів знайшли також ознаки карієсу, а в одного — сліди видалення коренів зуба, що свідчить про примітивні стоматологічні втручання у вікінгів.

  • На карієс і запалення ясен скандинави хворіли й раніше — ще 10 тисяч років тому. На це вказав пожований ними березовий дьоготь, який знайшли у Швеції.
  • А в понад половини шведських вікінгів X-XII століть науковці виявили ознаки карієсу. Що цікаво, у їхніх дітей це захворювання не ідентифікували.