У більш як половини шведських вікінгів виявили ознаки карієсу

У 62 відсотків зі 133 останків дорослих шведських вікінгів Х-ХІІ сторіччя виявили ознаки карєсу. На їхніх зубах збереглося принаймні одне каріозне ураження, тоді як на зубах дітей палеостоматологи хвороби не ідентифікували. Відкриття допоможе краще зрозуміти особливості побуту давніх скандинавів, йдеться в досліджені, опублікованому в журналі PLOS One.

Зношування зубів (А), а також результати колупання між зубами (В). Carolina Bertilsson et al. / PLOS One, 2023

Зношування зубів (А), а також результати колупання між зубами (В). Carolina Bertilsson et al. / PLOS One, 2023

Чиї зуби перевіряли на карієс?

Завдяки високому вмісту мінералів, зуби добре зберігаються після смерті та є цінним джерелом інформації й про стоматологічні захворювання померлих. З'ясувати, з якими проблемами із зубами стикалися скандинави пізньої епохи вікінгів, вчені з Гетерборзького університету вирішили за допомогою решток, які знайшли під час розкопок некрополя Х-ХІІ століття у муніципалітеті Скара в Швеції.

У некрополі вдалося ідентифікувати поховання 171 людини, у яких збереглося 3 292 зуби для дослідження науковцями. Розділивши зуби на постійні й молочні, дослідники нарахували 46 жінок та 87 чоловіків, а також 38 осіб з орієнтованим віком до 12 років. Середній вік цих вікінгів оцінили в 35 років, а стан зубів дозволив оцінити особливості їхнього життя.

Поширеність карієсу та інші стоматологічні патології зубів досліджуваних вікінгів. Carolina Bertilsson et al. / PLOS One, 2023

Поширеність карієсу та інші стоматологічні патології зубів досліджуваних вікінгів. Carolina Bertilsson et al. / PLOS One, 2023

Що розказали про вікінгів їхні діагнози?

Принаймні одне каріозне ураження зубів виявили у 83 зі 171 людини з поховання (49 відсотків). Утім, карієсу не мала жодна група з молочними або змішаними зубами, що свідчить про поширеність хвороби лише у дорослих. Крім того, вважають вчені, відсоток хворих міг бути ще вищим, враховуючи, що частина з цих людей ще за життя втратила частину зубів, можливо, в результаті саме карієсу.

Окрім каріозних уражень, вчені помітили також стертість емалі та зубів й сліди від навмисного колупання. Можливо через дискомфорт, який спричиняла застрягла їжа у міжзубних ділянках, вікінги намагалися видаляти залишки харчів чимось, на кшталт зубочисток. Таким чином, вважають науковці, вікінги вдавалися до різних методів стоматологічних маніпуляцій, окрім простого видалення зубів.

  • Гігієна ротової порожнини була притаманна людям ще до вікінгів, як вказує деформована емаль, знайдена в неандертальця. Вона засвідчила, що ще 46 тисяч років тому, давні люди позбавлялися залишків їжі за допомогою зубочисток.