Кількість суїцидів у Китаї зменшилася з чистішим повітрям

У Китаї після запуску програми очищення повітря від небезпечних забруднювачів знизилася кількість самогубств, свідчить нове дослідження. Це ще один доказ на користь гіпотези про зв'язок забрудненого повітря з ментальними порушеннями, зокрема схильністю до самогубства, вказує Science. Стаття опублікована у журналі Nature Sustainability.

Kdwk Leung / Unsplash

Kdwk Leung / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Наскільки вагомий ефект виявили?

Як і в більшості країн світу, у Китаї частота самогубств зменшувалася протягом останніх десятиліть, однак все ще залишалася високою. У 2010 році фіксували у середньому 10,88 самогубства на 100 000 населення, а вже у 2021 році — 5,25. Низка факторів цьому посприяли, зокрема масовий переїзд населення із сіл, де ризики вищі, у міста. Однак також Китай у ці роки запустив програму з покращення якості повітря, і вчені Китайського університету Гонконга з колегами вирішили з'ясувати, який внесок зробило це рішення у зміну частоти суїцидів.

Науковці звернули увагу на забруднювальні частинки PM2.5, вдихання яких неодноразово пов'язували з погіршенням здоров'я. Зіставивши дані з 1 400 моніторів якості повітря та свідчення про 140 000 випадків суїциду, вчені виявили закономірність — чистіше повітря пов'язане з меншою на 45 970 кількістю смертей від самогубства між 2013 та 2017 роками. Особливо це стосувалося когорти старших за 65 років жінок. Ці результати підтверджують гіпотезу про те, що забруднення повітря є вагомим чинником ментальних розладів.

На що ще впливає забруднення повітря

👁️ Неякісне повітря пов'язали з дегенерацією сітківки. Імовірно, забруднювачі пошкоджують вразливу тканину через запалення та оксидативний стрес

🧠 Також воно знижує когнітивні можливості у чоловіків, однак протизапальні препарати допомагають усунути цей вплив

🦠 Забруднене повітря навіть пов'язують зі змінами кишкового мікробіому у новонароджених дітей. Зокрема, зі збільшенням кількості бактерій, пов'язаних із запальними процесами