Забруднення повітря пов'язали зі змінами кишкового мікробіому немовлят

Американські науковці пов'язали забруднення повітря зі змінами кишкового мікробіому у немовлят у перші пів року життя. Серед іншого, у дітей, що піддавалися вищим рівням забруднювачів, відмічали зменшення кількості захисних для кишківника бактерій і збільшенням тих, що їх пов'язують із запальними процесами. Дослідження опублікували в журналі Gut Microbes.

Chris LeBoutillier / Unsplash

Chris LeBoutillier / Unsplash

Що спонукало вчених до цього дослідження?

Забруднення повітря, окрім більш очевидної шкоди дихальній системі, пов'язують і зі змінами кишкового мікробіому. А оскільки мікроорганізми в кишківнику впливають на численні процеси в організмі, у тому числі імунні й ендокринні, то стан повітря опосередковано може мати суттєво ширший вплив на здоров'я людини. Однак зазвичай дослідження, які допомагають це зрозуміти, проводять стосовно дорослого населення. А вчених Університету Колорадо в Боулдері та Університету Південної Каліфорнії зацікавив потенційний вплив на мікробіом немовлят, зміни бактеріального складу в яких можуть призвести до порушень розвитку, що проявляться пізніше у житті. Окрім цього, немовлята мають вищий показник вентиляції, у порівнянні з дорослими, тому можуть вдихати більшу кількість забруднювачів.

Що зробили вчені, щоб розібратися у питанні?

Аналіз провели на основі даних про 103 немовлят віком приблизно пів року із латиноамериканських сімей. Про учасників було відомо спосіб народження, вага і зріст, особливості харчування, а також інформація про те, якому впливу забруднення повітря піддавалися діти у перші шість місяців життя, на основі показників якості повітря у їхньому регіоні проживання. Усі ці дані зіставляли з результатами аналізу мікробного складу кишківника, який визначали за зразками випорожнень, що їх надали батьки немовлят.

Які зміни помітили у мікробіомі немовлят?

Різні за типом забруднювачі виявилися пов'язаними з різними змінами у кишковому мікробіомі. Наприклад, вищі рівні забруднювачів PM2.5 (часточок розміром менших за 2,5 мікрометра) супроводжувалися зсувом у домінантних бактеріях від Bifidobacterium до Bacteroidetes, а часточки PM10, а також вплив NO2 пов'язали зі зростанням кількості Firmicutes.

Зокрема, діти, які піддавалися вищим рівням РМ2.5, мали приблизно на 60 відсотків менше Phascolarctobacterium, яким приписують позитивний вплив на здоров'я кишківника. Немовлята із надмірним впливом на них РМ10 мали на 85 відсотків більше бактерій Dialister, яких пов'язують із запальними процесами.

Автори кажуть, що вони надали перші свідчення суттєвого зв'язку забруднення повітря та зміни складу кишкового мікробіому у немовлят. Водночас вони наголошують на потребі в наступних вивченнях. Зрештою, невідомо, яке значення мають виявлені зміни у довгостроковій перспективі стосовно здоров'я дітей. Також варто взяти до уваги, що дослідження враховувало лише латиноамериканських дітей, а тому залишається відкритим питання про можливість екстраполяції результатів на загальну популяцію.

Наші минулі новини про зв'язок забруднення повітря та здоров'я

👁️ Забруднення повітря пов'язували з дегенерацією сітківки

🤓 А також із погіршенням когнітивних здібностей чоловіків

😞 Погану якість повітря запідозрили і в збільшенні ризику депресії у схильних до неї людей

🧠 А виною цих ефектів запідозрили здатність забруднювачів проникати із легень до нервової системи, зокрема мозку