Кажани обрали летіти довше, але до багатих на білок плодів

Кажани надали перевагу деревам на більших відстанях, але з гарантовано більшим вмістом білка у фруктах. Можливість приймати такі рішення науковці називають відтермінованим задоволенням, і раніше цю навичку вважали притаманною лише людям. У кажанів її виявили у першому дослідженні, яке вивчає когнітивні вміння кажанів не в лабораторії, а на волі. Про нього розповіли в журналі Current Biology.

Летючі собаки єгипетські Eggybird / Flickr

Летючі собаки єгипетські Eggybird / Flickr

Як виявили «людські» здібності кажанів?

Науковці за допомогою GPS-трекерів слідкували за вильотом кажанів, що називаються летючі собаки єгипетські (Rousettus aegyptiacus), з колонії у сад при Тель-Авівському університеті. За тим, як часто кажани підлітали до тих чи інших дерев залежно від обставин, науковці оцінювали їхню епізодичну пам’ять та здатність до планування й відтермінованого задоволення, які раніше вважалися лише людськими рисами.

Як показали себе кажани в експериментах?

Щоб оцінити здатність кажанів до епізодичної пам’яті, науковці утримували деяких з них у неволі протягом одного або кількох днів. Виявилося, що після дня у неволі кажани обирали дерева, до яких літали за день до того, а після кількох днів у неволі — дерева, які дають плоди протягом довгого періоду часу, що виявляє їхню здатність запам’ятовувати, коли і де їм треба шукати поживу. Однак, така закономірність виявлялася лише у тих кажанів, які вже вилітали у сад раніше.

Досліджуючи здібності кажанів до планування, науковці слідкували за двома групами тварин: одна не харчувалася фруктами, які залишали вчені в колонії, тоді як інша — так. Оскільки фрукти, які науковці залишали в колонії, були багатими на цукри, але бідними на білок, другій групі тварин доводилося вилітати саме в напрямку дерев з багатими на білок фруктами. Оскільки такі дерева знаходилися далеко, це також підтверджувало здатність кажанів до відтермінованого задоволення, адже вони обирали довший шлях із кращою винагородою.

Яке значення має відкриття цих здібностей?

Обидва експерименти довели наявність у кажанів когнітивних здібностей, які раніше вважалися притаманними лише людям. Науковці підкреслюють, що вивчення когнітивних функцій кажанів саме у природних умовах дозволить точніше оцінити їхні здібності та зрозуміти еволюційне значення цих рис для виживання і розмноження цих тварин.

Більше «людських» рис у світі тварин

🐦 Здатність до епізодичної пам’яті виявили також у сойок. Як вважають науковці, цим птахам вона допомагає знаходити схованки їжі.

🦑 А от у каракатиць епізодична пам’ять не лише наявна, але і не погіршується з віком, як у людей та інших хребетних. Також ці тварини виявилися здатними до відтермінованого задоволення, пройшовши так званий «зефірний тест».

🐒 Здатними планувати подальші дії відповідно до різних сценаріїв виявилися також шимпанзе. Такі здатність вважають ключовою для людського мислення.

🐘 Слони продемонстрували аж дві людські здібності. У них виявили складну, спрямовану на співрозмовника комунікацію, а також ці тварини привіталися на імена.