Слони використали звуки та жести для привітання як люди

Спостереження за слонами у заповіднику в Зімбабве виявило цілу низку жестів, які вони використовують для вітання. Серед них махання чи доторки хоботом, підіймання вух чи плескання ними, а також гуркіт та тупотіння. Така поведінка у поєднанні зі спрямованістю її на «співрозмовника» може свідчити про здатність слонів до більш складної комунікації, ніж вважалося раніше. Дослідження опублікували у журналі Communications Biology.

GIPHY

GIPHY

Чим зацікавила вчених поведінка слонів?

Науковці виділяють у поведінці так звану «навмисність першого порядку». У контексті комунікації це означає виконання дій спеціально для того, щоб інший індивід звернув на це увагу та розпізнав сигнал. Така навмисність є важливою ознакою людського спілкування. До цього часу вважалося, що на неї здатні лише високоорганізовані та високосоціальні організми, такі як примати.

Слонів вважають одними з найрозумніших тварин, поряд із дельфінами. Вони утворюють складні матріархальні спільноти і вже демонстрували різні типи комунікативних жестів. Група вчених з Австрії, Великобританії та Зімбабве провела дослідження у заповіднику Джафута в Зімбабве, щоб виявити, чи здатні слони розуміти, коли «співрозмовник» дивиться на них, і відповідно змінювати свою поведінку.

Типи вітальних жестів у слонів. Eleuteri et al. / Communications Biology, 2024

Типи вітальних жестів у слонів. Eleuteri et al. / Communications Biology, 2024

І що виявили спостереження за тваринами?

Науковці спостерігали 89 епізодів привітання слонів та виокремили аж 1282 окремих сигнали, які тварини використовували в процесі. Переважна більшість таких сигналів були тілесними (1014), а ще 268 — звуковими. Крім того, дослідники спостерігали цікаві прояви слонової комунікації, такі як: виділення зі скроневих залоз, сечовипускання та дефекація — усі з них спрямовані на надсилання ароматичного сигналу.

Виявилося, що тоді, коли «співрозмовник» уже дивився на них, слони у 86 відсотках випадків використовували беззвучні тілесні сигнали, такі як підіймання вух чи махання хоботом, а у 83 відсотках випадків ще й звукові сигнали, такі як плескання вухами. Щодо тактильних жестів, таких як доторк хоботом, то тоді, коли «співрозмовник» на них дивився, слони використовували його лише у 58 відсотках випадків, на відміну від ситуацій, коли «співрозмовник» на них не дивився, — тоді більшість жестів були саме тактильними. Це може означати, що слони здатні розуміти, коли на них не звертають увагу, і привертати її, як це роблять, наприклад, люди за допомогою плескання по плечу.

Про що говорять слонові вітання?

Зважаючи на те, що слони використовували різні комбінації жестів залежно від того, чи спрямована увага «співрозмовника» на них, вчені припустили, що ці тварини здатні до навмисності першого порядку, яка лежить в основі й людських комунікацій і раніше спостерігалася лише у приматів і людей. Оскільки слони еволюційно доволі віддалені від приматів, це може означати, що здатність до складної комунікації розвивалася незалежно в декількох еволюційних гілках. Дані цього дослідження наближають нас до розуміння комунікацій слонів, але вплив на них соціальних стосунків ще треба вивчити.

  • А соціальні зв’язки у слонів є дійсно вагомими — зокрема, їх помічали за нападом на автівку, коли слоненятам загрожувала небезпека.
  • Крім того, така соціальність може свідчити про те, що слони є третім на Землі «самоодомашненим» видом, після людей і приматів бонобо.