Шимпанзе можуть передбачувати альтернативні сценарії розвитку подій та планувати під них різну поведінку, показали досліди європейських та американських науковців. Таким чином, вони наразі є другим після людей видом, у яких відмітили таку здібність, про що зазначається у журналі Biology Letters.
Що незвичайного у такій поведінці?
Можливість не лише аналізувати наявну інформацію, а й висновувати з неї різні сценарії майбутнього та підлаштовувати під них плани дій, вважається однією з ключових особливостей людського мислення. Однак нове дослідження на чолі з вченими Каліфорнійського університету в Берклі та їхніми американськими і європейськими колегами свідчить, що принаймні шимпанзе (Pan troglodytes) вміють теж саме.
Як вивчали схильність до передбачення у шимпанзе?
Вчені провели досліди у заповіднику шимпанзе на острові Нгамба в Уганді, де тварини вільно живуть на приблизно 40 гектарах виділеної їм землі. У першому досліді перед 15 шимпанзе розміщували дві перекидні платформи, на кожну з яких поміщали їжу. Відтак через непрозору трубку над однією з платформ опускали камінець, який скидав з неї їжу. Щоб недопустити втрати, тварини мали рукою втримати цю платформу від перекидання, із чим усі вони успішно впоралися.
У другому досліді над платформами розміщували Y-подібну трубку, з якої камінець міг впасти як на першу, так і на другу платформу, представляючи невизначеність майбутнього. І в цьому разі 13 із 15 шимпанзе вирішили, що слід притримати обидві платформи, передбачивши, що можуть втратити їжу з будь-якої з них і підлаштувавши відповідно до цього свої дії.
Раніше ми писали про інше дослідження, яке уподібнює нас із шимпанзе наявністю діалектів, у випадку шимпанзе — жестових діалектів при розриванні листків.