Фізична активність після 50 років допомогла компенсувати її брак в молодому віці

Жінки, які в середньому віці почали регулярно займатися фізичною активністю, пізніше мали міцніше здоров’я ніж ті, хто цього не робив. Більш того, показники їхнього фізичного здоров’я були практично таким ж, як і у жінок, які систематично тренувалися протягом усього життя. На думку вчених, це не лише доводить той факт, що почати займатися спортом ніколи не пізно, а й те, що надолужити втрачений час можна і після 50 років. Дослідження опублікували в журналі PLOS Medicine.

GIPHY

GIPHY

Що відомо про вплив фізичних вправ на здоров’я?

Багато хто знає про користь регулярних фізичних вправ і які переваги дає рекомендована ВООЗ щотижнева помірна активність тривалістю 150 хвилин. Це і зменшення тривожності, і профілактика діабету, покращення роботи мозку, та і загалом нижчий ризик померти. Відомо також, що рівень активності може змінюватися протягом життя. Але є всього декілька довготривалих досліджень, які вивчали зв’язок між рівнем активності та якістю життя у більш ніж один момент часу. Тож вчені спробували з’ясувати що станеться, якщо людина почне бути фізично активною в більш пізньому віці.

Як вчені виміряли користь від фізичних вправ?

До дослідження залучили понад 11 тисяч учасниць віком від 47 до 52 років. За ними вчені спостерігали впродовж 21 року, порівнюючи жінок, які почали регулярно виконувати рекомендації щодо фізичної активності у віці 50-55 років, з тими, хто почав це робити у 55, 60 і 65 років. Контрольною групою стали жінки, які рекомендацій не дотримувалися взагалі. Кожні три роки науковці оцінювали показники фізичного й психологічного здоров’я учасниць за допомогою опитувальника якості життя The Short Form-36, який, за словами вчених, є потужним предиктором ризику смертності й широко використовується як індикатор здоров'я населення.

Які результати отримали?

Через 15 років перша група жінок мала на 3 відсотки кращі показники фізичного здоров’я порівняно з контрольною групою, що, на думку вчених, є значущою різницею. А от для тих жінок, що почали займатися вправами лише у віці 60 років, значних переваг виявлено не було. Також з’ясувалося, що показники фізичного здоров’я в учасниць, які почали робити вправи у 50-55 років і в жінок, які регулярно тренувалися протягом усього життя, практично не відрізнялися. Показники ж психологічного здоров’я у всіх жінок суттєвих відмінностей не мали.

Про що говорять результати?

Тож, почавши займатися спортом у 50 років, можна не тільки мати кращу якість життя в 70, а і компенсувати недостатню активність в молодшому віці. І “повернути час назад” можна, змінивши всього один пункт способу життя - фізичну активність.

  • А щоб з’ясувати, чи є нові дані актуальними й для чоловіків, необхідні подальші дослідження. Проте раніше вчені дійшли висновку, що і для чоловіків, і для жінок немає суттєвої різниці, як часто займатися спортом протягом тижня — щодня чи лише один вихідний день — а важливіше, щоб була досягнута тижнева норма по часу тренувань.