Дієта і спорт для профілактики діабету пройшли перевірку в реальних умовах

Програма зміни поведінки, зокрема збільшення фізичної активності та корекції харчування, заради профілактики діабету продемонструвала свою ефективність у реальних умовах. У людей із переддіабетом, що долучилися до програми британської служби охорони здоров'я, успішно знизилися маса тіла, рівень глюкози в крові та інші фактори ризику діабету. Дослідження опубліковане у журналі Nature.

isens usa / Unsplash 

isens usa / Unsplash

Чому вчені перевіряли вже відоме?

Діабет 2 типу уражає дедалі більше людей, і очікується, що до 2030 року на нього хворітиме близько 578 мільйонів людей, або 10 відсотків дорослої популяції. Дослідження показують, що запобігти йому можна модифікацією поведінки, спрямованої на зменшення ваги тіла та якісніше харчування. Ефективність таких змін щодо запобігання чи відтермінування діабету у людей із метаболічними порушеннями, що передують хворобі, виявилася навіть вищою, ніж у приймання цукрознижувального препарату.

Проте для підкріплення цих висновків бракує результатів із реального, менш контрольованого, ніж в експериментах, життя. Зібрати їх вдалося вченим Стенфордського університету з колегами. Вони проаналізували дані про два мільйони пацієнтів, які взяли участь у загальнонаціональній програмі Національної служби здоров'я Великої Британії з профілактики діабету. Вона охоплювала дієту та фізичну активність протягом щонайменше 9 місяців.

Яким виявився вплив програми на діабет?

Спостереження за пацієнтами підкріпило висновки про ефективність втручань у спосіб життя. Дієта та вправи допомогли знизити рівень глюкози у крові, індекс маси тіла та вміст жиру в організмі. Зокрема, учасники у середньому втратили 3 кілограми ваги та 1,35 з індексу маси тіла, норма якого визначається в межах 18,5-24,9. Помітний ефект виявили і в кров'яному тиску та рівні холестерину, показники яких теж знижувалися від участі у програмі. Виявлені зміни пов'язані не лише зі зменшенням ризику розвитку діабету, а й серцево-судинних захворювань та хвороб нирок.

Дослідники висновують, що позитивні для здоров'я зміни від способу життя можна досягти і в умовах звичайних медичних закладів, а не лише контрольованих досліджень.

  • А рекомендації способу життя, які кардіологи США розробили для підтримання здоров'я серця, виявилися здатними навіть сповільнювати старіння.